Kategorie
Recenzje gier Recenzje gier dla dzieci

Panda, koala a może niedźwiedź gobijski?

Tym razem zajmiemy się bardzo konstruktywnym zajęciem. Wiecie jakim? Staniemy się architektami i zbudujemy park, po którym przechadzać będą się sympatyczne niedźwiadki. Brzmi ciekawie? W takim razie dodam jeszcze, iż tegoroczna nagroda dla Najlepszej Gry Roku 2018 dla całej rodziny została przyznana grze autorstwa Phila Walkera-Hardinga jaką jest właśnie Park Niedźwiedzi. Twórca tej pozycji znany jest nam z takich tytułów jak Kakao, Sushi Go czy Imhotep. Bardzo lubimy te tytuły, wiec tym bardziej byliśmy ciekawi recenzowanej pozycji. Park Niedźwiedzi, któremu się dziś przyjrzymy, pojawił się na polskim rynku za sprawą wydawnictwa Lacerta.

A zatem czas zakasać rękawy i rozpoczynamy budowę!

Co znajdziemy w pudełku?

Plansza organizacyjna
4 dwustronne plansze startowe parku w różnych językach
12 plansz parku

Tereny zielone:

Kafelki pawilonów:

Kafelki wybiegów:

Przebieg rozgrywki

Jak już wcześniej wspomniałam w grze projektujemy i budujemy nasz własny park niedźwiedzi, na który czeka już wielu turystów. Na początku rozrywki rozkładamy planszę organizacyjną a na niej przedstawione powyżej tereny zielone, pawilony i wybiegi dla zwierząt. Ich liczba będzie się różnic w zależności od liczby graczy. Każdy z graczy otrzymuje swoją planszę początkową parku oraz jeden teren zielony: toaletę, plac zabaw lub alejkę fastfood.

Każdy z graczy może wykonać w swojej turze nastepujące akcje:

1. Położyć posiadany kafelek na planszy parku, spełniając konkretne warunki: kafelek nie może wychodzić poza planszę, nie może być nałożony na inny kafelek parku, musi stykam się z innym terenem, pawilonem czy wybiegiem. Wyjątek dotyczy pierwszego kafelki, tego możemy położyć gdziekolwiek, oprócz wykopu w ziemi. Dodatkowo każda atrakcja naszego parku może być obracany i odwracany.

Rozłożenie gry

2. Sprawdzić jakie pola specjalne zakrył położony kafelek, może to być puste pole lub pole z symbolem.

zielona taczka oznacza możliwość dobrania kolejnego terenu zielonego z planszy organizacyjnej

biała betoniarka daje nam możliwość wzięcia pawilonu dla koali, pandy, niedźwiedzia polarnego lub gobijskiego a tym samym zdobycie punktów

pomarańczowa koparka pozwala na otrzymanie wypatrzonego wybiegu dla niedźwiedzi, który na planszy organizacyjnej jest dostępny po jednym kafelku i jest wysoko punktowany

– dzięki robotnikom możemy dobrać kolejna planszę parku, aby go rozbudować. Musimy jednak pamiętać, że ich liczba jest ograniczona do czterech, łącznie z naszą planszą początkową.

3. Postawić pomnik niedźwiedzia, możemy tego dokonać, jeśli cała pojedyncza plansza zostanie zabudowana, a jedynym pustym miejscem będzie wykop w ziemi. To idealne miejsce, które zakończy budowę na tym terenie z dumnie wyglądającym zwierzęciem i punktami dla nas.

Jeśli zaistnieje sytuacja, gdzie nie będziemy mieli żadnego kafelka w zanadrzu lub nie będzie możliwości dołożenia posiadanej atrakcji na planszę parku następuje pasowanie i dobranie dowolnego terenu zielonego. Po tym nasza tura się kończy.

Koniec gry następuje, kiedy któryś z graczy całkowicie zabuduje cztery plansze parku. Po tym każdy z pozostałych graczy wykonuje po jeszcze jednej turze. Następuje liczenie punktów z zagospodarowanych kafelków i wyłoniony zostaje najlepszy budowniczy.

Gra dysponuje również wariantem zaawansowanym, gdzie do rozgrywki dołączone zostają kafelki osiągnięć. Są to inaczej dodatkowe cele, jakie musimy spełnić przy budowie parku, aby otrzymać dodatkowe punkty na koniec gry. Wybrane trzy rodzaje osiągnięć będą ułożone obok planszy organizacyjnej, wiec jeśli spełnimy konkretny warunek danego kafelka, możemy go dobrać w ramach czwartej akcji swojej tury.

Wrażenia

Grając w Park Niedźwiedzi od razu można odczuć, że już gdzieś to widzieliśmy, graliśmy lub po prostu jest to dla nas znane. Rzeczywiście tak jest, fabuła gry co prawda przenosi nas do parku, w którym tworzymy przyjazne miejsce dla zwierząt, lecz tak naprawdę na naszych planszach będziemy grać w Tetris, Patchwork lub Ubongo. Klasyk, który towarzyszył prawie każdemu z nas, a w przypadku Parku Niedźwiedzi zróżnicowany i odnowiony a przy tym jakże naprawdę przyjemny. Mechaniką również wykorzystywaną w grze jest tile placement. Ważne jest jak zaplanujemy rozkład naszych kafelków, jakie akcje na naszych planszach zakryjemy w pierwszej kolejności i tym samym które atrakcje trafią do naszego parku szybciej, a które później.

W pudełku znajdziemy sporo różnych kafelków, dających nam wiele możliwości i kombinacji, aby zapełnić swoje plansze. Co ciekawe w rozgrywce 3-osobowej (grach przeznaczona jest od 2 do 4 graczy) zauważyliśmy, znacznie większa rywalizację niż w 2-osobowej, zarówno o kafelki wybiegów najlepiej punktowane, ale również o tereny zielone. Maja one bardzo praktyczna funkcję, bardzo dobrze zapełniają małe, ale cenne braki, bo to dzięki nim możliwe jest zdobywanie pomników niedźwiedzi a tym samym sporej ilości punktów. Z drugiej strony może to być irytujące, bo nie będziemy w stanie ułożyć całej planszy tak jak to sobie zaplanowaliśmy. Co do czasu rozgrywki trwa ona ok. 1 godziny, choć zbytnio się tego nie odczuwa.

Gra Park Niedźwiedzi została wyróżniona jako laureat Najlepszej Gry Roku 2018 dla całej rodziny i my się pod tym podpisujemy. Gra na pewno spotka się z duża sympatią wśród grających rodzin, bo mamy tam do czynienia z ciekawą konkurencją, kreatywnym planowaniem i dobrą zabawą. Co do wieku, może Was to zdziwić, ale ostatnio zagraliśmy w Park niedźwiedzi z prawie 5-latkiem, przy naszej lekkiej pomocy i radzie, udało się zdobyć spora ilość punktów a sam park wyglądał imponująco! Jeśli chodzi o samodzielne granie to uważam, iż 7-latek już będzie sobie świetnie radził.

Jeśli lubicie planować, układać, dopasowywać, kombinować to ta gra jest jak najbardziej dla was!

Gryf Uczy

Dziękujemy wydawnictwu Lacerta za egzemplarz recenzyjny gry.