Kategorie
Recenzje gier Recenzje gier dla dzieci

Budowanie Totemu

Zawitajmy na polinezyjską wyspę, gdzie będziemy budować totem. Używając kart ruchu, będziemy tak układać jego elementy, by spełnić cel, jaki otrzymaliśmy na daną rundę. Mowa o grze Totem Keitha Meyersa, którego reedycję przygotowało wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Totem w pudełku

Co jest w pudełku?

Plansza pod totem
Plansza
Karty ruchu
36 kart ruchu — po jednym zestawie dla każdego gracza
Karty celu
27 kart celów
Elementy totemu
9 elementów totemu (tiki)
Pionki graczy
Pionki na tor punktacji

Jak grać w Totem?

Jeden z graczy wstępnie ustawia Totem, grupując tiki po 3 zgodnie z symbolami na odwrocie. Następnie, każdy gracz otrzymuje kartę celu, zapoznaje się z nią i zachowuje tak, by pozostali gracze jej nie zobaczyli.

Każdy z graczy otrzymuje pionek, który stawia na torze punktacji oraz wszystkie karty ruchu w swoim kolorze, z których usuwa losowo jedną — różną od karty „usuń”.

W ramach rozgrywki, gracze zagrywają po jednej karcie ruchu i realizują akcję z nią związaną. Dostępne są 4 kategorie akcji:

  • wyżej — przesuń wybrany tiki o podaną liczbę pól w górę,
  • niżej — przesuń wybrany tiki o podaną liczbę pól w dów,
  • na dół — przesuń wybrany tiki na sam dół totemu,
  • usuń — usuń najniższy tiki z totemu — tej akcji, żaden gracz nie może wykonać jako pierwszą w rundzie.

Runda kończy się, gdy gracze zagrają wszystkie karty ruchu albo w totemie będą wyłącznie 3 tiki. Wtedy, na podstawie kart celu, podlicza się zdobyte punkty.

W grze 2- i 4-osobowej rozgrywa się 4 rundy, a grając we troje — 3. Wygrywa gracz, który zgromadzi najwięcej punktów

Wrażenia

Gra Totem ma bardzo proste zasady. Zagrywamy karty ruchu, żeby poukładać tiki w totemie zgodnie z kartą celu, jaką otrzymaliśmy na początku rundy. Jednak, osiągnięcie tego może okazać się zadaniem trudnym w realizacji. Oponenci mają swoje cele i również będą dążyć do ich dokonania. Największe szanse na wygraną mają gracze, którzy w danej rundzie będą mieli wspólne tiki na swoich kartach celów.

W każdej rundzie wykorzystujemy wszystkie karty ruchu, więc chcąc, czy nie, będzie się pojawiała negatywna interakcja. Często, strącenie elementu należącego do przeciwnika na sam dół może być jednoznaczne z odebraniem mu większości punktów.

Gra się dobrze zarówno we dwoje, jak i w więcej osób. W pierwszym przypadku można pokusić się o dokładniejsze planowanie i próby przewidywania ruchów przeciwnika. W szerszym gronie jest to znacznie utrudnione. Nieprzewidywalność ta daje jednak trochę uroku.

Wykonanie gry jest na bardzo dobrym poziomie. Plansza ma żłobienie na elementy totemu, więc nie uciekają one ze swojego miejsca. Tiki wykonane są z tworzywa w różnych kolorach. Na bokach mają napisane nazwy, więc grać mogą również osoby dotknięte daltonizmem.

Rozgrywka trwa około 20 minut. Możemy w nią zaangażować już 6-letnie dziecko. O ile uda nam się je przekonać, żeby nie ujawniało swojej karty celu. Karty ruchu ani mechanika nie powinny przysporzyć problemu.

Polecamy grę Totem na krótkie lekkie granie w towarzystwie, któremu nie przeszkadzają subtelnie złośliwe gry.

Gryf Uczy

Planowanie

 • • •

Dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza gry do recenzji.

Nasza Księgarnia