Kategorie
Recenzje gier dla dzieci

Na nieznanych wodach

Piraci i ich przygody to nie lada gratka dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ten temat pojawia się zarówno w książkach, bajkach czy filmach przygodowych. Jest on na tyle popularny, iż wydawnictwo Kapitan Nauka wydało grę, która nie tylko traktuje o pirackiej przygodzie, ale kryje w sobie również podstawy matematyki. Zobaczmy zatem jak można połączyć przyjemne z pożytecznym. Przed Wami tytuł Piraci. Gra matematyczna na dodawanie i odejmowanie.

Co znajdziemy w pudełku?

4 planszetki graczy
Kafelki działań
Kafelki wyników

Rozgrywka

W grze, wcielając się w danego pirata, będziemy przemierzać morza i oceany, by odnaleźć drogocenne skarby. Każdy z graczy otrzymuje planszetkę z wizerunkiem swojego pirata. Na środku stołu rozkładamy prostokątne kafelki by widoczne były różne skarby, natomiast my gromadzimy u siebie 6 kwadratowych żetonów z różnymi wynikami. Ważne jest by nie podglądać co znajduje się po drugiej stronie, gdyż właśnie to będziemy starali się odkryć w dalszej części gry.

Tura gracza wygląda następująco: odkrywa on jeden z prostokątnych żetonów oraz podejmuje decyzję, czy działanie ukazane po drugiej jego stronie daje nam wynik widoczny na którymś z naszych żetonów na statku. Jeśli tak aktywny gracz obraca żeton z działaniem i porównuje oba komponenty. Jeśli widnieje na nich taki sam skarb, działanie zostało policzone prawidłowo, a odwrócony skarb zostaje już tej pozycji. Płytkę z działaniem możemy odłożyć już do pudełka.

Jeśli jednak dojdzie do pomyłki w liczeniu i symbole skarbów nie będą się zgadzać, prostokątny żeton wraca na środek stołu, a kwadratowa płytka z wynikiem zostaje usunięta z gry. Gracz losuje kolejny żeton z wynikiem, tak by mieć ich łącznie 6 na statku.

Gra kończy się, gdy któryś z graczy zdobędzie 6 skarbów na swoim pokładzie, czyli uda mu się wykonać poprawne działania dodawania lub odejmowania.

Wrażenia

Wprowadzając dziecko w świat liczb, chcemy by okazał się on dla niego ciekawy i łatwy do zrozumienia. Chyba każdy rodzic starał się wytłumaczyć na czym polega dodawanie i odejmowanie za pomocą kasztanów, patyczków od lodów czy może po prostu na paluszkach u małych rączek. Kapitan Nauka postanowił ukryć rozwijanie tej umiejętności pod bardzo chwytliwym tematem, który zaciekawi niejedno dziecko, a mianowicie piracka przygoda i poszukiwanie skarbów.

Odkrywając wnętrze gry, zobaczymy tam sporo komponentów ukazujących zarówno działania jak i wyniki z różnymi skarbami po drugiej stronie każdego z żetonów. Dodatkowo planszetki każdego z graczy uświetnione zostały wizerunkiem zaprawionego w bojach pirata lub piratki. Ilustracje zarówno głównych bohaterów, jak i skarbów są kolorowe i przyjazne dla oka. Żetony są średniej wielkości, z dużymi i dobrze widocznymi liczbami.

Dzieci grając w owy tytuł zwracają o wiele większą uwagę na to, by zdobyć pożądane skarby, dodawanie czy odejmowanie jest dla nich tylko środkiem do zdobycia kosztowności. Ta obserwacja doprowadziła mnie do wniosku, iż cel został spełniony, a przy tym ukazany pod postacią zabawy. Pamiętajmy jednak, że takie same tempo gry nie zawsze będzie pasowało każdemu dziecku. W dużym stopniu zależy to od już posiadanych umiejętności liczenia. Ważne jest by grając z dzieckiem wyczuć, jaką strategię i szybkość liczenia powinniśmy przyjąć w zależności oczywiście od wieku i zdolności dziecka.

Grając z dziećmi w wieku przedszkolnym bardzo dużą pomocą okazało się włączenie liczydła do rozgrywki, by szybko zobrazować i pomóc zrozumieć najmłodszym poszczególne działanie. Należy zaznaczyć, iż gra Piraci obejmuje zakres dodawania i odejmowania liczb w zakresie od 0-20. Liczenie w pamięci może okazać się jeszcze zbyt dużym wyzwaniem i zniechęcić dziecko.

Ciekawym i myślę, że sprytnym zabiegiem było sięgniecie w grze do mechaniki memory, dzięki której ćwiczymy różne obszary mózgu dziecka. Zapamiętywanie zarówno działania na danym żetonie, ale i jego położenia na stole pośród innych jest kolejnym pozytywnym aspektem gry. Dodatkowo podczas odkrywania kolejnych żetonów przez innego aktywnego gracza musimy szybko zerkać na naszą planszetkę i porównywać wyniki co zmusza nas do skupienia i koncentracji na grze.

Do rozgrywki zasiądziemy już z 5-letnimi dziećmi, choć miejmy na uwadze, iż będzie potrzeba pomoc z naszej strony. Możemy również posłużyć się innymi rekwizytami jak np. wspomniane liczydło czy dodatkowa para rąk. Gra przeznaczona jest dla 2-4 piratów, a całe poszukiwanie skarbów zajmie nam ok. 30 minut.

Piraci. Gra matematyczna na dodawanie i odejmowanie z pewnością stanie się zabawną pomocą dydaktyczną, gdzie podczas rozgrywki będziemy mogli zainteresować najmłodszych podstawami arytmetyki oraz pokazać, że świat liczb może być ciekawy i przygodowy.

GryfUczy

Liczenie Koncentracja Pamięć

• • •

Dziękujemy wydawnictwu Kapitan Nauka za przekazanie egzemplarza do recenzji.