Ubongo Grzegorza Reichtmana jest serią, która doczekała się już kilkunastu różnych edycji. Jest to układanka, dzięki której maksymalnie wytężycie swoje myślenie przestrzenne. Wydawnictwo Egmont, wydaje w tym roku kolejną grę pod szyldem Ubongo. Tym razem jest to Ubongo Lines.
Rozgrywka
Tym, którzy nie znają Ubongo, spieszymy tłumaczyć, jak się w to gra. Każdy gracz losuje 9 kart zadań w wybranym przez siebie kolorze — poziomie trudności. Następnie gracze na czas próbują ułożyć kształty, które mają na kartach, z elementów, które zostały wskazane na danej karcie. Ułożona bryła musi mieć 2 poziomy na miejscu każdego kwadratu. Po jednej karcie na rundę. Pierwsza osoba zdobywa niebieski kryształ (3 pkt), druga żółty (1 pkt), a wszyscy, którzy ukończyli w czasie wyznaczonym przez klepsydrę, dociągają kryształek z woreczka.
Wrażenia
Gra jest tak naprawdę wariacją na temat Ubongo 3D. Różnicą, poza kartami zadań oczywiście, jest kształt klocków, z których układacie zadane figury. Są to linie proste o długości 3 lub 4 kwadratów, o różnych (jednym z dwóch) poziomach grubości. Gra ma wszystkie zalety i wady oryginału.
Przede wszystkim, jest to dobra gra dla tych, którzy lubią łamigłówki przestrzenne. Znalezienie właściwej kombinacji elementów wskazanych na karcie, tak aby stworzyły zadaną bryłę, wymaga wysilenia wyobraźni i przestrzennego myślenia.
Mimo że na pudełku znajduje się minimalny wiek 8 lat, u nas, w gry tego typu, graliśmy już, gdy nasz syn miał 6 lat. Teraz, mając 7, bez problemu radzi sobie z 2 najniższymi poziomami trudności.
Atutem Ubongo Lines jest liczba kart z zadaniami. Są 162 dwustronne karty. Na awersie znajdziecie zadanie z poziomów 1-3, a na rewersie z poziomu 4. Najtrudniejszych zadań jest więc najwięcej, dzięki czemu szybko nie skończą Wam się zadania do rozwiązania.
Podsumowując, Ubongo Lines jest, świetną grą pozwalającą wysilić myślenie przestrzenne. Jeżeli macie Ubongo 3D i Wam się podoba, albo jeśli nie macie, a lubicie takie przestrzenne łamigłówki, bardzo polecamy.
Dziękujemy wydawnictwu Egmont za przekazanie egzemplarza gry do recenzji.
Zapraszamy również na stronę:
żeby poczytać więcej o grze.