Kategorie
Recenzje gier dla dzieci

W drodze na Olimp

Tym razem wybierzemy się do starożytnej Grecji, żeby zawitać w siedzibie bogów na górze Olimp. Naszym celem będzie kilkukrotne dostarczenie figurki Zeusa na jej szczyt, aby dowieść, że jesteśmy godni zasiąść wśród nich.

Autorem tej gry karcianej jest Jason Schneider, ilustracje przygotował Gary Locke, natomiast wydaniem jej w Polsce zajęło się Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Zawdartość pudełka

  • 40 kart wspinaczki o wartościach od 1 do 10,
  • 16 kart z postaciami ośmiorga greckich bogów,
  • 5 żetonów punktacji,
  • płytka punktacji,
  • figurka Zeusa.

Jak grać?

Karty bogów zostają potasowane z kartami wspinaczki, tworząc stos dobierania. Każdemu rozdaje się po 4 karty. Następnie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, każdy rozgrywa swoją turę, w której kładzie jedną kartę na stos Olimpu, wykonuje akcję z nią związaną i dobiera jedną kartę. Rodzaj akcji zależy od typu zagranej karty. Jeżeli jest to karta wspinaczki, sumuje jej wartość z obecną wartością Olimpu i mówi na głos wynik. Gdy wartość Olimpu będzie większa lub równa 100, runda się kończy, a punkt zdobywa ten z graczy, który ma w tej chwili figurkę Zeusa. Tę dostaniemy w następujących sytuacjach:

  • wartość Olimpu jest wielokrotnością 10 wskutek naszego działania;
  • położona karta wspinaczki ma taką samą wartość jak poprzednika,
  • zagrana karta boga nam na to pozwala.

Każda z kart bogów ma inne, opisane na niej działanie i wprowadza trochę zamieszania w monotonię sumowania. Często znacząco wpływają one na wynik Olimpu, a umiejętnie wykorzystane, mogą pomóc przechylić szalę zwycięstwa.

Aby wygrać grę należy zdobyć cztery punkty w rozgrywce 2- i 3-osobowej, trzy punkty – w cztero i pięcio osobowej.

Wrażenia

Istotnym elementem gry jest mechanika oparta na sumowaniu liczb, co sprawia że ma ona charakter edukacyjny. Ćwiczenie tej umiejętności odbywa się w sposób przyjemny – poprzez zabawę. Ponadto, pojawia się temat  mitologii greckiej oraz zaczerpniętych z niej ośmiu postaci bóstw. Krótki opis każdej z nich znajdziemy w instrukcji. Nie jest on wyczerpujący, ale może stanowić podstawę do zainteresowania dziecka tematem i chęci jego pogłębienia.

Żetony punktacji zostały opatrzone pierwszymi pięcioma literami greckiego alfabetu, co wpasowuje się w klimat. Lekko odbiega zastosowanie cyfr rzymskich do numeracji kolumn na płytce punktacji, ale z pewnością nie przeszkadza. Grafika jest przyjemna i przejrzysta. Postaci na kartach bogów i sama figurka Zeusa zdają się być raczej karykaturami, co nadaje im zabawny, przyjazny charakter.

Grę polecamy przynajmniej 8-9-latkom i ich rodzicom do ćwiczenia umiejętności matematycznych. Motywy greckie mogą stać się początkiem zainteresowania tą kulturą, historią, czy mitologią.