Kategorie
Recenzje gier dla dzieci Topki

Nasze top 9 gier na Dzień Dziecka

Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwany przez wszystkie nasze pociechy Dzień Dziecka. Jako, że również jesteśmy rodzicami i lubimy grać z dziećmi, przygotowaliśmy dla Was bardzo popularne ostatnio zestawienie top 9 w kategorii gry familijne i gry dla dzieci. Mamy nadzieję, że nasze propozycje staną się inspiracją dla Was na prezent z okazji święta naszych milusińskich. Staralismy się wybrać gry zarówno dla młodszych i trochę starszych graczy. W niektóre z nich mogą zagrać już 3,5-letnie dzieci, ale pojawiły się również propozycje dla 7 czy 8 latków. Zapraszamy! 🙂

Kot Stefan

Wydawnictwo: Egmont

Minimalny wiek: 3,5 lata

Ilość graczy: 3-6

W tej grze głównym bohaterem jest tytułowy Kot Stefan, który wciela się tu w bardzo szybkiego myśliwego i próbuje złapać wszystkie myszki, kręcące się wokół smakowitego kawałka żółtego sera. Ten tytuł jest naprawdę emocjonującą grą zręcznościową, gdzie każdy, nawet dorosły, może poćwiczyć swój refleks. Jeden z graczy rzuca kostką i gdy wypadnie ma niej rudy kot używa „kotokubeczka”, by dosłownie w sekundę złapać którąś z grasujących myszek, a są nimi pozostali gracze. Myszki przywiązane są na sznurkach, więc musimy szybko reagować i ciągnąć za nie, aby nie zostać złapanym. Zabawa i dużo śmiechu gwarantowane. 😃

Pszczółki

Wydawnictwo: G3

Minimalny wiek: 3 lata

Ilość graczy: 2-6

Gra Pszczółki jest jedną z wielu świetnych pozycji Reinera Knizii. W sześciu ulach skrywają się pszczoły — każda w innym kolorze. Gracz, w swojej turze dobiera kartę, na której może być narysowana pszczoła, ul albo niedźwiadek. Jeżeli będzie to pszczoła, podnosi ul, pod którym uważa że znajduje się owad w tym samym kolorze, po czym z powrotem go odkłada. Jeżeli odgadł, bierze go do siebie — w przeciwnym wypadku, zostawia na miejscu. Jeżeli na karcie widnieje niedźwiadek, musimy oddać jeden ze swoich uli do puli. Obrazek ula pozwala dobrać kolejny domek pszczół bez podglądania, jaki kolor owada zawiera. Wygrywa ten, który jako pierwszy zdobędzie cztery ule.

W grze ćwiczymy pamięć i koncentrację, a przede wszystkim, miodnie bawimy się cała rodzinką. 🙂

Gnaj robaczku

Wydawnictwo: Hoch Spiele

Minimalny wiek: 3 lata

Ilość graczy: 2-4

W tej grze wcielamy się w dżdżownice i urządzany im wyścig do jedzenia po drugiej stronie ogródka. Rzucamy kością, żeby określić jak długi kawałek robaczka dodamy w danej turze, sprawiając że przód robaczka przesuwa się ku końcowi toru. Smaczku dodaje konstrukcja planszy, która sprawia, że przez większość czasu rozgrywki nie widzimy, w którym miejscu jest głowa naszej dżdżownicy. Widać jej ruch tylko w dwóch okienkach. Dodatkowo, przy każdym okienku możemy obstawić, który z konkurentów pojawi się jako pierwszy, a odgadnięcie skutkuje dodatkowym kawałkiem robaczka do dodania. Rozgrywka daje dużo radości i wzmaga rywalizację. Szczegółową recenzje tej gry znajdziecie tutaj.

  

Wyspa smoków

Wydawnictwo: Granna

Minimalny wiek: 3,5 lata

Ilość graczy: 2-4

O grze Wyspa smoków powstała już recenzja, którą możecie znaleźć tutaj i dowiedzieć się więcej szczegółów. Natomiast pisząc w dużym skrócie mamy tu klasyczną grę z planszą, na której poruszamy się naszymi pionkami i zbieramy fragmenty zamku. Odbudowa zamku to nie inaczej jak układanie puzzli. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, na skalnym urwisku żyje pięć smoków, które tylko czekają aby stamtąd zejść i nas zjeść. Cała gra opiera się na rzucaniu kostką i w zależności od tego co na niej wypadnie zbieraniu części zamku i unikaniu smoków. Gra dynamiczna, pełna emocji i współpracy. Gorąco polecamy 😃

Spaghetti

Wydawnictwo: Granna

Minimalny wiek: 3,5 lata

Ilość graczy: 2-4

Kolejna bardzo wciągająca gra zręcznościowa. Jesteśmy gośćmi we włoskiej restauracji i próbujemy wyciągnąć na czas jak najwięcej nitek makaronu. Mamy do dyspozycji 4 kolory i 4 długości spaghetti oraz 4 pulpety, które bardzo lubią spadać z talerza. Musimy tez uważać by przy wyciąganiu makaronu żaden inny nie znalazł się poza talerzem.

Szybka i emocjonująca rozgrywka, bardzo proste zasady, ćwiczenie zręczności (używamy zawsze jednej ręki) sprawiają, że tę w grę możemy zagrać praktycznie z każdym a dostarczy nam ona dużo radości. 🙂

Rekin

Wydawnictwo: Granna

Minimalny wiek: 5 lat

Ilość graczy: 2-4

Opiekujecie się ławicą czterech rybek, które podążają w stronę bezpiecznej rafy koralowej. Jednakże, na ich drodze czycha niebezpieczeństwo w postaci trzech wygłodniałych rekinów, które utrudniają dotarcie do celu. Gracze, w każdej turze rzucają dwiema kośćmi, na każdej z których może wypaść rybka w jednym z czterech kolorów albo rekin. Wyrzucony obrazek oznacza, że musimy przesunąć odpowiednie podwodne stworzenie — w swoim kolorze albo rekina: do przodu, w górę lub w dół; w kolorze przeciwnika: tylko w przód.

Gra dostarcza emocji, pozwalając na lekką negatywną interakcję oraz czy strategicznego myślenia. Gra nominowana jest do tytułu Gry Roku 2018 dla dzieci.

Epoka Kamienia Junior

Wydawnictwo: Bard Centrum Gier

Minimalny wiek: 5 lat

Ilość graczy: 2-4

Być może mieliście już okazję do zagrania w Epokę Kamienia, od dawna już znaną eurogrę. W naszej kolekcji znalazła się młodsza wersja w wydaniu Junior, która okazała się najlepszą Grą Roku  2017 dla dzieci. Nie sposób się z tym nie zgodzić, jest to wspaniały wstęp dla młodszych dzieci do klasycznych gier planszowych. Uczymy tam dziecko poruszania się po planszy, zbierania zasobów, gromadzenia ich, wymiany i na końcu zamiany na chatki.  Bo to właśnie budowanie domów w osadzie jest celem gry. Ten kto pierwszy zdobędzie wymagane surowce i zbuduje trzy chatki zostaje zwycięzcą. Świetnym elementem gry są kółeczka, porozkładane naokoło planszy, każdy z nich to inny zasób lub oczka na kostce. W ten sposób gramy w memory, bo kółeczka są zakryte, a żeby wykonać ruch musimy odkryć któreś z nich. Bardzo dobry gateway z elementem fabularnym i super grafika!

Jedzie Pociąg z Daleka

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Minimalny wiek: 7 lat

Ilość graczy: 2-4

Chyba każde dziecko lubi pociągi lub jazdę nimi. A jakby tak zostać budowniczym torów? Tak się składa, że możemy to zrobić dzięki grze Jedzie pociąg z daleka. Każdy z graczy dostaje własną ramkę z danym krajobrazem, cztery pociągi w różnych kolorach. Naszym zadaniem jest dokładanie kolejnych kafelków w taki sposób, aby nasze pociągi dojechały na najlepiej punktowane stacje kolejowe. Każdy kafelek ma inaczej poprowadzone tory, więc mamy tu swoistą układankę. Gra jest niezwykle przyjemna i absorbująca, bo każdy z graczy próbuje jak najszybciej dotrzeć do upatrzonego celu i uprzedzić współgraczy.

Super Farmer — Rancho

Wydawnictwo: Granna

Minimalny wiek: 7 lat

Ilość graczy: 2-4

Super Farmer — Rancho jest rozszerzoną wersją gry „Hodowla Zwierzątek”, autorstwa polskiego profesora matematyki Karola Borsuka.

Wcielamy się w niej w farmera, który hoduje: króliki, owce, krowy oraz konie. Celem jest posiadanie przynajmniej jednego zwierzęcia z każdego z dostępnych gatunków. Na rynku możemy, zgodnie z przelicznikiem, wymieniać jedne zwierzęta na drugie. Zajmują one przestrzeń, więc będziemy zmuszeni rozszerzać nasze włości, żeby pomieścić ich większa ilość. W lesie nieopodal grasują lis i wilk, żądni efektów naszej hodowli. Gra pozwala ćwiczyć planowanie i strategiczne myślenie.