Ach te zombie, ale tym razem to nie ty będziesz krzyczał te słowa, ale będziesz ich słuchał.
“Uuuuuuuuuuuhhhh”

Zombie Tsunami to gra planszowa o tematyce dotyczącej zombie, w której każdy gracz wciela się w falę uroczych nieumarłych zalewających ulicę miasta. Gra została wydana przez wydawnictwo Lucky Duck Games. Została ona przeniesiona z gry mobilnej o tym samym tytule, wydanej w 2012. Wydanie gry planszowej zostało wsparte na crowdfunding kickstarter.

Dla kogo to? “Eeeeehhhhhhhhhh”
Gra należy do grupy gier imprezowych, o krótkim czasie rozgrywki, w którą grać może od 3-6 osób. Próg wiekowy to 14 lat, choć według mnie poradzi już sobie w zupełności 7- 8 latek. Celem gry jest zebranie jak największej ilości zombie w ciągu 3 rund. Rundy natomiast symbolizują przemierzanie ulicy przez zombie. W czasie gry to właśnie zdarzenia ulicy będą nam przeszkadzały osiągnięciu tego celu. Jest to gra karciana z maleńkimi, zielonymi kostkami, symbolizującymi zombie. Główne mechanizmy gry to rzucanie kośćmi, głosowanie, czasami współpraca a czasami rywalizacja, i przede wszystkim przeszkadzanie sobie nawzajem.
Co jest w pudełku. „Brrraainssssssss”

Gra zawiera wersję podstawową oraz wersję rozszerzoną o zestaw kart wydarzeń i zomptaków

- Instrukcja jak hodować swoje zombie

- Plansza ulicy

- 72 drewniane zielone kostki zombie (1 ścianka to twarz zombie)

- 18 znaczników wyboru drużyny

12 żetonów cywili

12 żetonów cywili

6 żetonów głosowania
- 30 żetonów


Karty ulicy – skoku

Karty ulicy -przepychania

Karty ulicy -nagrody, spadochronu i skoku po monety
- 19 Karty ulicy

- 7 kart tajnego bonusu

- 20 kart sklepu

- 9 kart wydarzeń

- 18 kart zomptaków
Jak grać. “Moooooooore Brrrraaaainsssssssssssss”

- Każdy gracz rozpoczyna grę posiadając 2 zombie i jedną kartę ukrytego zadania. Jeżeli gramy z mini rozszerzeniem, to dodatkowo każdy gracz dostaje kartę zomptaka oraz odsłaniane jest jedna karta wydarzenia.
- Sama rozgrywka trwa 3 rundy. Każda runda polega na odsłanianiu po kolei kart ulicy i wykonywaniu określonych czynności, wynikających z kart lub planszy. W każdej rundzie odsłoniętych zostanie 6 kart ulicy, dla pierwszej rundy jest 6 osobnych kart z innym rewersem niż pozostałe. Podsumowując: podczas każdej rundy każdy gracz będzie musiał wykonać akcję z 6 kart ulicy i 4 akcje z pól planszy. Karty ulicy dzielą się na kilka podstawowych grup:
- rzuć kośćmi zombie, aby przeskoczyć przeszkodę (kości, które spadną twarzą zombie do góry odpadają),
- przepchnij przeszkodę, czyli posiadaj określona ilość zombie. Tutaj poprzez kooperacje gracze muszą współpracować aby przepchnąć przeszkodę,
- otrzymaj nagrodę: cywila, zombie, złoto, bombę.
- Akcje ulicy to: otrzymaj 1 lub 2 zombie, otrzymaj złoto i dokonaj zakupów.
- Na początku każdej z rund, gracze losują kartę tajnego zadania, które mogą spełnić podczas rundy. Zadania mają różny cel, ale nagrodą jest zawsze otrzymanie 2 kości zombie.
- W czasie każdej rundy możemy skorzystać z kart pomocniczych ze sklepu, które kupujemy dzięki odpowiednim polom planszy.
- Jeżeli gramy z rozszerzeniem zomptaki, to na początku każdej rundy odsłaniane jest zdarzenie, które każdy gracz musi wykonać od razu lub zdarzenie, które można wykonać w dowolnym momencie rundy. W dowolny momencie gry gracze mogą wykorzystywać swoje posiadane karty zomptaków. Karty zomptaków to m.in.: ocal zombie, zabierz zombie innemu graczowi, rzuć bombę na innego gracza, obrona przed bombardowaniem, ukradnij złoto graczowi, zwiększ siłę przepchnięcia.
- W rozgrywce z zombie-ptakami, aby otrzymać kartę zombie-ptaka należy wykonać odsłonięte zadanie albo (jeżeli jest dostępna) kupić kartę sklepu, która zamienia się w zombie-ptaka.
- Po trzech rundach wygrywa osoba, która ma najwięcej zombie. W przypadku remisu pomagają żetony głosowania.
Podsumowując “Mlask mlask”

Tak jak już wcześniej wspomniałem gra jest szybka i imprezowa. Im więcej osób, tym rozgrywka lepsza i bardziej emocjonująca. Wykonanie graficzne gry jest bardzo ładne, a same rysunki są kolorowe i pozytywne. W czasie rozgrywki oprócz wyzwań z kart, gracze dodatkowo nawzajem przeszkadzają sobie przy użyciu kart sklepu i zombie-ptaków, czasami jednak muszą współpracować, ale nie każda umowa jest zobowiązująca.
Gra ma prostą mechanikę, a mała ilość kart powoduje, że nie jest skomplikowana ale również nie jest mocno regrywalna. W grę zagrałem z osobami o różnym doświadczeniu jeśli chodzi o planszówki, a wygrane rozłożyły się równomiernie. Zasady były jasne i zrozumiałe dla każdego. Różnorodność kart jest jednak mała i podczas rozgrywki zdarzały się sytuacje, że po zagraniu między graczami 3-4 akcji ze sklepu i z talii zombie-ptaków suma sumarum dochodziliśmy do sytuacji wyjściowej, jakby nic się nie stało.
Gra jednak jest warta uwagi i polecam ją na spotkania towarzyskie.