Kategorie
Recenzje gier

Canvas

Dzisiaj pokażemy Wam niezwykłą grę, w której będziecie tworzyć obrazy. Są to Canvas od Awaken Realms i dodatek do niej Lustrzane odbicia. Niesamowite wrażenie robią już pudełka, które imitują obrazy. Gra Jeffa China i Andrew Nergera zapowiada się bardzo interesująco już od samego pudełka, zobaczmy co jest w środku.

Rozgrywka

Do grania w podstawową grę Canvas, rozkładacie załączoną matę, a na niej karty punktacji oraz talię kart sztuki w dedykowanym pudełeczku, z których 5 wyciągacie i kładziecie w wyznaczonych miejscach. Gdzieś nieopodal trzeba przygotować zasób wstążek, które będą symbolizowały realizację kart punktacji przez tworzone dzieła. Każdy gracz dostaje 3 karty tła, na których będzie malował swoje obrazy. Otrzymuje również żetony inspiracji, dzięki którym będzie mógł wziąć inną niż pierwsza kartę sztuki.

Tura gracza jest prosta. Albo tworzy obraz albo bierze kartę sztuki. Na obraz, natomiast, składają się tło oraz do 3 kart sztuki właśnie. Po zakończeniu dzieła, przydzielane są wstążki, które wskazują czy udało się zrealizować daną kartę punktacji. Każdej takiej karcie przypisany jest osobny kolor. Niektóre z nich mogą być realizowane wielokrotnie przez jeden obraz. 

Karty sztuki, które niejako kreują obraz to przezroczyste karty, które składają się z elementu graficznego, który będzie współtworzył obraz oraz z symboli na kolorowych paskach na dole. Łącznie, po połączeniu 3 kart, pojawi się maksymalnie 5 pasków. To właśnie do nich i symboli na nich naniesionych odnoszą się karty punktacji.

Gra kończy się, gdy wszyscy gracze zakończą swoje 3 obrazy. Ci gracze, którzy skończą wcześniej, muszą poczekać, aż pozostali do nich dołączą. 

Wrażenia

Canvas jest grą, w której zbieracie karty sztuki, żeby stworzyć z nich niepowtarzalne obrazy. Z jednej strony próbujecie tak połączyć przezroczyste karty, żeby wspólnie stworzyły ciekawe dzieło. Z drugiej, zależy Wam na na spełnieniu wymagań jak największej liczby kart punktacji. Te dwie czynności, czasami nie idą jednak w parze.

Mechanika

Nie bacząc na estetyczny wymiar tej gry, sprowadza się ona do zbierania zestawów różnych symboli. Znajdziecie je na kolorowych paskach na dole karty. Można punktować również srebrne wstążki, które zdobywacie, gdy spełniacie warunki, które znajdują się na niektórych kartach. 

Co jest ciekawe, paski na kartach sztuki tworzących obraz będą się uzupełniać albo przesłaniać. Sprawia to, że osiągnięcie dobrego wyniku punktowego jest niekiedy trudne i wymaga od gracza uważnego brania kart ze stołu. Z pomocą przychodzą żetony inspiracji, dzięki którym macie dostęp do kolejnych kart. Klasycznie, kładziecie po 1 żetonie na każdej karcie, której nie weźmiecie z rzędu. Osoba, która bierze kartę, zgarnia również wszystkie żetony, które się na niej znajdują.

Wykonianie

Wracając do aspektu wizualnego gry. Jest ona po prostu niesamowita. Niektóre obrazy, które udaje się stworzyć mogłyby posłużyć jako kolejny dodatek do Dixita. Na przezroczystych kartach sztuki znajdują się elementy obrazu. Z połączenia 3 i tła wychodzi często naprawdę ciekawe dzieło. Do tego karty mają nadrukowane fragmenty tytułów, przez co właśnie stworzony obraz ma już swoją nazwę.

Aspekty mechaniczny i wizualny nie są do końca od siebie rozdzielne. Ikony, które zbieracie na kartach odzwierciedlają cechy fragmentu obrazu, który się na nich znajduje. Pośrednio więc, karty punktacji trochę wyznaczają też, jakie obrazy będą wyżej punktowane.

Pudełko gry też jest niesamowite. Samo przypomina obraz, ponieważ od frontu i po bokach nie ma nic poza ilustracją. Do tego, z tyłu pudełka jest dziurka, żeby powiesić sobie grę na ścianie. Jednym słowem: wow.

Dodatek Canvas: Lustrzane odbicia

Dodatek do gry: Canvas: Lustrzane odbicia wprowadza do gry parę ciekawych nowości. Karty sztuki są dwustronne i można użyć ich dowolną stroną do góry. Dochodzi plansza, na której rozkładacie grę. Szkoda, że nie mata, ale byłby problem ze zmieszczeniem jej do pudełka, z racji wielkości obszaru gry. Karty sztuki wykładacie teraz w dwóch rzędach, przez co rośnie zużycie żetonów inspiracji, gdy pierwsze karty nas nie satysfakcjonują. Nowością są też złote wstążki, za trudniejsze warunki do spełnienia.

Dodatek nie wywraca gry do góry nogami, ale sprawia, że staje się ona trochę trudniejsza. Biorąc lustrzaną kartę, to tak jakbyśmy dwie karty brali i mogli wykorzystać tylko jedną z nich. Poza tym, zdobywanie złotych wstążek nie jest wcale łatwe.

Parametry

W kwestii skalowalności, to możemy grę spokojnie polecić dla 5, jak i dla 2 graczy. W 5 trochę więcej czasu zabiera, ponieważ karty dobieracie sekwencyjnie. Niemniej, grając we dwoje spędzicie ~45 minut na rozgrywce, a w piątkę nieco ponad godzinę. Nie udało nam się osiągnąć 30 minut, które widnieją na pudełku, ale może jesteśmy powolni. 😉

Posumowanie

Podsumowując, Canvas to piękna gra o tworzeniu obrazów, która pod płaszczykiem malarstwa kryje lekką mechanikę set collection z draftem kart i różnymi celami, losowanymi na każdą grę. My zauroczyliśmy się do razu i nie rozczarowaliśmy po ogrywaniu, więc jak najbardziej polecamy.


Dziekujemy wydawnictwu Awaken Realms za przekazanie egzemplarza gry do recenzji.


Zapraszamy również na stronę:

żeby poczytać więcej o grze.