Kategorie
Recenzje gier

Sobek dla dwojga

Jak zapewne wiecie, lubimy gry, które zostały przygotowane specjalnie dla 2. graczy, bo najczęściej gramy właśnie we dwoje. W tej kategorii, mamy Wam do zaproponowania nasz najświeższy patronat, czyli grę Sobek dla 2 graczy, wydawaną przez Hobbity, na okładce której znajdziecie takie znamienite nazwiska jak Bruno Cathala i Sébastien Pauchon. Zobaczcie sami, o co w tym chodzi.

Rozgrywka

W grze wcielacie się w kupców, którzy próbują się wzbogacić na fali koniunktury, napędzanej budową świątyni poświęconej tytułowemu Sobkowi. W tym celu, staracie się sprzedać jak najwięcej zestawów towarów, jak najlepszej jakości.

Gracz w swojej turze ma 3 opcje do wyboru: dobrać żeton, sprzedać zestaw towarów albo zagrać postać.

Zdobywanie żetonów

Żetony pozyskuje się z planszy głównej, gdzie na polach na siatce 6×6 znajdują się towary i zakryte postaci. Nie ma jednak dowolności co do wyboru żetonu. Możemy wziąć dopiero ten, na którym wyląduje znacznik Ankh.

Znacznik Ankh może poruszać się tylko w linii prostej wyznaczonej przez jego strzałki. Możemy wybrać dowolny żeton, który jest na tej linii. Jednak, wszystkie żetony, które przeskoczyliśmy w tej sposób, trafiają na naszą planszę korupcji. Nowy kierunek Ankha wyznaczają oznaczenia na żetonie towaru, który zabieramy.

Sprzedawanie zestawów

Sprzedanie zestawu towarów polega na umieszczeniu trzech lub więcej towarów tego samego typu. Jeżeli dany typ zagraliśmy już wcześniej, dokładamy do zestawu kolejne żetony. Przez pierwszych 5 zestawów w grze, ułożenie takowego skutkuje koniecznością wybrania dla siebie żetonu pirogi. Znajdziecie na niech zarówno pozytywne, jak i negatywne akcje, które trzeba wprowadzić w życie natychmiast.

Postaci zdobywacie w ciemno — są zakryte na planszy Targu. Zagrać je możecie zarówno dla umiejętności, jak i dla zasobu, który dostarczają.

Koniec gry

Gra Sobek kończy się w momencie, gdy któryś z graczy nie może wykonać akcji i nie ma już czym uzupełnić planszy targu. Jego przeciwnik odrzuca wszystkie zestawy, których nie zdążył zagrać z ręki. Pozostałe żetony gracze umieszczają na swoich planszach korupcji.

Punkty zdobywacie za zagrane zestawy. Za mniejszą ilość żetonów na planszy korupcji zdobywacie debeny. Pozyskane w ten sposób i w trakcie gry przekładają się na dodatkowe punkty.

Wrażenia

Sobek dla 2 graczy jest grą w klimacie staroegipskim opartą na set collection z paroma ciekawymi zabiegami w pozyskiwaniu żetonów i bonusami w czasie gry.

Ankh

Samo podróżowanie znacznikiem Ankh po planszy Targu ma parę aspektów, które czynią go ciekawym. Raz, że chcemy zdobyć żetony, których potrzebujemy do budowania zestawów. Po drugie, nie chcemy ułatwiać przeciwnikowi zebrania tego, czego on potrzebuje, więc musimy uważać, jak zostanie postawiony Ankh po zakończeniu ruchu. Musimy również uważać na korupcję, czyli przeskakiwanie znacznikiem żetonów po drodze. Nie jest więc to mechaniczna akcja, tylko wymaga trochę zastanowienia.

Zbieranie czy sprzedawanie?

Kolejnym punktem wyboru dla gracza jest decyzja pomiędzy akcją zbierania żetonów a akcją zagrania zestawu. Wybierając pierwsze zostawiamy przeciwnikowi Ankh w miejscu, które może być korzystne dla niego. Aspekt ten nabiera mocy pod koniec gry, gdy żetonów towarów robi się mało. Wtedy tym bardziej są pożądane, ale jeśli nie zagracie zestawów przed końcem gry utracicie je.

Wyścig po pirogi

Ciekawym aspektem gry są pirogi losowane na początku gry, które, zakryte, czekają na pierwsze zagrane zestawy. Gracz, wykładając zestaw towarów, bierze wszystkie pirogi, spośród nich wybiera jedną, a resztę odkłada zakrytą. Naturalnie, pierwszy wybierze sobie najkorzystniejsze, a te z negatywnym efektem, bo takich nie brakuje, zostawi przeciwnikowi. Jest to dobry motywator, żeby nie zwlekać z budowaniem zestawów. Swojego rodzaju wyścig po pirogi, albo maksymalne odwlekanie, żeby negatywna piroga nie przytrafiła się nam.

Losowość

Trochę negatywna jest dla mnie losowość związana ze zróżnicowaną wartością debenów. Jest ona na tyle różna, że przy odrobinie szczęścia, można wylosować sobie takiego o wartości większej niż 2 inne. Przez to, gracz grający na zdobywanie debenów może mieć pecha, zgarniając mniej punktów, niż jego oponent, ktory zdobywszy mniej debenów zdobędzie więcej punktów za nie. Jako że wyjątkowo nie przepadam za losowością w grach, zwłaszcza gdy nie jest głównym elementem mechaniki, podejrzewam, że nie wszystkim będzie to przeszkadzać. Jeśli jednak, zawsze można sobie zrobić house-rule w postaci ujednolicenia wartości debena (np. na poziomie 5). 😉

Podsumowanie

Podsumowując, Sobek dla 2 graczy to solidna lekka gra oparta na set collection, urozmaicona ciekawymi zabiegami głównie w obszarze zdobywania żetonów, przy której spędzicie przyjemne 20 minut. Dla nas super gra. Polecamy. 🙂


Dziękujemy wydawnictwu hobbity.eu za przekazanie egzemplarza gry do recenzji.


Zapraszamy również na stronę:

żeby poczytać więcej o grze.