Kategorie
Recenzje gier Recenzje gier dla dzieci

Kulana kwiaciarnia

Nasza przygoda z grami wydawanymi przez Naszą Księgarnię rozpoczęliśmy już jakiś czas temu grą Gejsze. Pamiętam, że byłem mile zaskoczony jakością wykonania i grafikami w grze, już nie mówiąc o samej mechanice, która, pomimo prostoty, potrafiła wciągnąć w rozgrywkę. Tym razem, wydawnictwo przygotowało opartą na mechanice roll-and-write grę Bukiet, opatrzoną piękną grafiką w stylu kurpiowskim przez Przemysława Fornala. Autorem mechaniki zaś jest Wouter van Strien.

Co w pudełku?

Znacznik pierwszego gracza
Kości
Ołówki
2 bloczki z dwustronnym arkuszami
Po drugiej stronie

Rozgrywka

Każdy z graczy otrzymuje arkusz z 6. grządkami po 12 kwiatów i ołówek. Pierwszy gracz, czyli ten, który ostatnio kupował kwiaty, dodatkowo dostaje żeton pierwszego gracza.

Kości symbolizują zamówienia klientów, które gracze będą starali się zrealizować. Kolor kości definiuje rodzaj kwiatów, a liczba oczek — zamawianą ilość.

Gracz będący w posiadaniu żetonu rzuca kośćmi tak, aby były w zasięgu każdego. Następnie, począwszy od niego, gracze biorą po jednej kości i wycinają (zakreślając na kartce) kwiaty odpowiednie dla zamówienia. Każdy gracz w danej rundzie będzie realizował tylko jedno zamówienie. Po zakończeniu rundy, znacznik pierwszego gracza wędruje do osoby siedzącej po lewej stronie obecnego posiadacza. W grze dwuosobowej, w trakcie jednej rundy, każdy gracz używa dwóch kości.

Wycinane w ramach jednej tury kwiaty muszą być obok siebie. Kwiaty rosnące względem siebie po skosie nie są traktowane jako przylegające. Biały kolor traktowany jest jako joker, zarówno w przypadku kości, jak i kwiatów. Nie jest więc błędem ścięcie 4 zielonych kwiatów i jednego białego dla zielonej kostki z 5. oczkami. W przypadku białej kostki, gracz wybiera kolor i ścina kwiaty tak, jakby wziął kostkę w wybranym kolorze.

Można popełnić błąd w realizacji zamówienia, jednak każde uchybienie wiąże się z jednym punktem karnym, który oznacza się pionową kreską obok smutnej minki na szarej części arkusza. Są dwie kategorie błędów:

  • kolor — każdy kwiat niezgodny z kolorem zamówienia (wyłączywszy białe) to jeden punkt karny,
  • liczba — gracz otrzymuje tyle punktów karnych, ile wynosi różnica pomiędzy ilością ściętych kwiatów a ilością wyznaczoną przez kość.

Punkty otrzymamy za ścięcie wszystkich kwiatów w jednym kolorze. Pierwszy gracz, który zbierze wszystkie kwiaty w danym kolorze otrzyma 7 punktów, drugi 5, a trzeci 3. Również, gdy zetniemy wszystkie kwiaty na jednej grządce. Każda kolejna grządka przyniesie więcej punktów.

Gra kończy się, gdy któryś z graczy zetnie wszystkie kwiaty w trzech kolorach lub wszystkie kwiaty z czterech grządek.

Aby wyznaczyć zwycięzcę, punkty za wszystkie kwiaty w jednym kolorze sumuje się z punktami za puste grządki. Od tego należy odjąć po jednym punkcie za każdą kreskę przy symbolu niezadowolonego klienta. Osoba z najmniejszą liczbą niezadowolonych klientów otrzyma dodatkowo 3 punkty, a z największą — dodatkowe 3 punkty ujemne.

Wrażenia

Gatunek roll-and-write, czyli gry, gdzie rzucamy kośćmi (ewentualnie dociągamy karty jak w Winnicy), a na podstawie tych rzutów zapisujemy coś na swoich arkuszach, to zazwyczaj pozycje lekkie i krótkie. Rzuty kośćmi są z natury losowe, a w budowie arkuszy i zasadach zawarte są narzędzia pozwalające na budowanie strategii ujarzmiania tej losowości. Cechą, która może być postrzegana negatywnie jest skończona ilość rozgrywek w ramach pudełka — bloczek z arkuszami kiedyś się kończy i trzeba dokupić nowy.

W grze Bukiet mamy dwie możliwości zdobycia punktów: za ścięcie wszystkich kwiatów w tym samym kolorze oraz za ścięcie wszystkich kwiatów na jednej grządce. Zdobywanie punktów prowadzi do spełnienia kryterium zakończenia gry. Przez to, od samego początku trzeba opracować plan i skupić się na jego realizacji, bo przeciwnicy mogą doprowadzić do końca gry zanim uda nam się zgromadzić punkty. Często może się zdarzyć, że ktoś pokrzyżuje nasze plany zebrawszy wszystkie kwiaty w wybranym przez nas kolorze jako pierwszy. Trzeba obserwować poczynania przeciwników, żeby przygotować sobie plan na taką ewentualność.

Czas gry jest zależny od ilości graczy, a przy grze w 5 osób może przekroczyć pół godziny, zwłaszcza gdy nad stołem panuje luźna atmosfera lub wśród graczy znajdzie się myśliciel. Przeważnie jednak ląduje w okolicach pudełkowych 20 minut.

Oparcie szaty graficznej na motywach ludowych jest świetnym pomysłem. Grafika w stylu kurpiowskim wygląda pięknie i nadaje grze przyjemny charakter. Do gry dostajemy ołóweczki z logo Naszej Księgarni do rysowania na kartkach. Pudełko jest utrzymane w stylu gry, a do tego jest niewielkie, więc grę można zabrać ze sobą wszędzie.

Graliśmy z synem w wieku 4,5 lat. Z początku potrzebował znacznej pomocy, ale z czasem grał coraz lepiej. Jest to oczywiście indywidualne, ale myślę, że już 6-letnie dzieci nie powinny mieć większych problemów z poradzeniem sobie z grą. W grze ćwiczymy planowanie oraz w umiarkowanym stopniu liczenie.

Grę polecamy ze względu na przyjemną mechanikę oraz wspaniałą grafikę. Z pewnością przysłuży się przyjemnemu spędzeniu czasu nawet w niegrającym towarzystwie.

Gryf Uczy

Planowanie

 • • •

Dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza gry do recenzji.

Nasza Księgarnia