Kategorie
Wrażenia

Miasto Gangsterów

Gangster City od wyd. Granna jest grą, w której postawicie się w roli detektywów i spróbujecie rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa. Jest to gra karciana, a na każdej z kart znajdziecie postać, miejsce i narzędzie zbrodni oraz motyw. Pojedyncza kombinacja nie pojawi się na więcej niż jednej karcie.

Każdemu z graczy rozdajcie jedną zakrytą kartę. Określi ona, zagadkę jakiego morderstwa przyjdzie mu rozwikłać. Taką kartę niech włoży do podstawki i umieści przed sobą, koszulką w swoim kierunku, tak aby nie zobaczył, co na niej się kryje.

W ramach swojej tury będziecie mogli wykonać jedną z dwóch czynności:

  1. przeprowadzenie śledztwa oraz
  2. aresztowanie.

W pierwszym wypadku, dobieracie jedną kartę śledztwa, a pozostali gracze mówią ile jest wspólnych elementów z kartą śledztwa stojącą przed Wami. Zachowujecie dobraną kartę, żeby móc na jej (i innych) podstawie wydedukować, jakie były okoliczności zbrodni i… dokonać aresztowania. Polega ono na wymienieniu wszystkich cech, jakie, podejrzewamy, są na naszej karcie. Jeżeli mamy rację, śledztwo jest zakończone i przechodzimy do następnego. Dwa ukończone śledztwa zapewniają zwycięstwo.

Gra Gangster City to gra dedukcyjna, w której znajdują się 54 różne kombinacje cech popełnionego morderstwa. Poprzez analizę, ile podobieństw innych kart z naszą zakrytą, dochodzimy, jakie cechy są na naszej karcie.

Gra kojarzy się trochę z Mastermindem, przez to, że mamy niepełną informację o tym, co jest dobrze, a co jest źle i musimy tak zadawać pytania, żeby do tego dojść. Również przywodzi na myśl stricte dedukcyjną grę Sherlock. Dla wielbicieli tego typu gier myślę, że warto mieć na półce.

Wydawca sugeruje minimalny wiek na poziomie 10 lat. Ze względu na typ gry, wydaje się, że jest to racjonalny wiek. Czas trwania będzie płynny i silnie zależny od zdolności graczy w dziedzinie. Pudełkowe 20 minut powinno wypaść w okolicach średniego czasu rozgrywki.

Polecamy grę Gangster City jako dobrą reprezantantkę gatunku.