Kategorie
Recenzje gier

Naturalnie

Przedstawiamy kolejną grę, którą objęliśmy (wraz z pozostałymi członkami grajek polecajek) patronatem. Naturalnie, dwojga znanych projektantów Michaela Kieslinga i Wolfganga Kramera, została wydana w Polsce przez wydawnictwo Lacerta. Spieszymy przybliżyć Wam tę grę.

Rozgrywka

W Naturalnie tematem jest przywrócenie dawnej świetności dolinie, poprzez wprowadzanie nowych gatunków zwierząt i odtwarzanie roślinności. Przez planszę symbolizującą ową dolinę biegnie sieć potoków, gdzie gracze umieszczają kafelki domina ze zwierzętami. Pomiędzy nimi, znajdują się obszary na nasadzenia.

Gracze dysponują swoimi planszetkami, na których mają zestawy znaczników roślin o różnych punktacjach, odpowiadające różnym poziomom leśnego biomu. Runo, podszyt, świerki i buki dają odpowiednio po 1, 2, 3 oraz 4 punkty, gdy zasadzimy je na naszej polanie. Każdy gracz ma znaczniki w swoim kolorze, ale również w kolorze neutralnym.

W swojej turze gracze umieszczają jeden klocek domina na polach strumyku. Jak to w dominie, musi on pasować do przylegających obrazkiem zwierzęcia. Ewentualnie, joker może przylegać do dowolnego. Które zwierzę jest jokerem określa tor na planszy głównej. Gracz może zmienić obecnego jokera poprzez akcję chmur.

Jeżeli gracz może ułożyć klocek i to zrobi, może zasadzić jedną roślinę na przyległym polu nieużytku. Zdobywa wtedy odpowiednią ilość punktów. Gdy dokładając roślinę zamknie obszar (wszystkie jego pola są pokryte roślinnością), odbywa się punktowanie obszaru.

Za zamknięcie obszaru, gracz zamykający otrzyma nagrodę w postaci leżącego na nim (obszarze, nie graczu 😉) znacznika. Ponad to, punktację za obszar określa większościówka. Za pierwsze i drugie miejsce pod względem punktów za posadzone rośliny, gracze, do których te rośliny należą, otrzymują odpowiednie punkty. Jednak, jeżeli jakiś wynik się powtórzył, to wszyscy gracze z takim wynikiem nie biorą udziału w określaniu miejsc.

Dodatkowo w swojej turze, gracz ma do dyspozycji 3 akcje chmur, za które płaci odpowiednią ilością żetonów chmur. Są to: zmiana jokera, wykonanie jeszcze jednej tury oraz zabranie jednej ze swoich lub neutralnych roślin. Gracze dysponują na starcie pulą 6 chmur, a mogą ją uzupełniać jedynie sadząc rośliny na najdalszych nieużytkach.

Wrażenia

Jak widzicie, Naturalnie jest zgrabnym połączeniem mechanik tile placement i area majority. Jest to abstrakcyjna gra strategiczna, przyobleczona w piękną grafikę i świetny temat. 

Choć może początkowo wydawać się prosta, zajmowanie potrzebnych pól i to w taki sposób, żeby nie zablokować możliwości zamknięcia obszaru, niekiedy wymaga od graczy solidnego przemyślenia swoich ruchów. Otwiera to też furtkę negatywnej interakcji, przez zajmowanie pól potoków oraz dołączanie do konkurencji o większość na nieużytku w odpowiednim momencie.

Tak więc, mimo że w gatunku rzadko można spotkać interakcję z innymi graczami, w Naturalnie, jeżeli chcecie oczywiście, możecie walczyć o dominację na obszarach nieużytków. Konkurencja albo celowe przeszkadzanie innym graczom może również odbywać się przez zajmowanie pól potoków. Można w ten sposób utrudnić, albo wręcz uniemożliwić zamknięcie obszaru innemu graczowi.

Jak pewnie widzicie, gra wydana jest bardzo pięknie. Solidne elementy i przyjemna grafika umilają rozgrywkę. Są one na tyle ciężkie, że możecie spokojnie grać na łonie natury.

Mechanika domina ułatwi dzieciom poznanie gry. Co do minimalnego wieku, raczej sugerowalibyśmy, żeby grać z dziećmi minimum 8-letnimi. Nie ma problemu ze zrozumieniem gry, ale rozgrywka może być trochę przydługa dla energicznego dziecka. Młodsze dzieci mogą mieć też problemy z opracowaniem strategii dochodzenia do celów, które sobie wymyślą.

Podsumowanie

Podsumowując, Naturalnie, to strategiczna gra abstrakcyjna o bardzo pozytywnym temacie, w której połączono domino z dominacją w obszarach. Jak dla nas, bardzo dobra gra rodzinna. Polecamy. 🙂


Zapraszamy również na stronę:

żeby poczytać więcej o grze.

W odpowiedzi na “Naturalnie”