Kategorie
Recenzje gier

AI: Space Puzzle

Dzisiaj rozpoczyna się kampania nowej gry AI Space Puzzle od Smart Flamingo, która już w samej nazwie zawiera trzy słowa, które nęcą by przyjrzeć się jej bliżej. Wymieniono wielu twórców: Katarzynę Cioch, Wojciecha Wiśniewskiego, Sylwię Smolińską oraz Mateusza Wolskiego. Grafikę z kolei przygotował Tomasz Bolik. Zapowiada się dobrze — przyjrzyjmy się więc jej bliżej.

Rozgrywka

Rzecz dzieje się w kosmosie, a na statku kosmicznym wyposażonym w sztuczną inteligencję, która zawiaduje gwiezdną żeglugą. Pech chciał, że awarii uległ reaktor i musicie użyć odpowiednich kluczy w odpowiednich pomieszczeniach statku, żeby uchronić się przed przyspieszonym kursem na tamten świat. Z pomocą przyjdzie Wam AI, ale że budżet był mizerny, i ona uległa awarii — szczęście w nieszczęściu, tylko moduł komunikacji. Waszym zadaniem będzie rozszyfrować, co ma Wam do przekazania na podstawie wskazówek, których będzie Wam udzielała co rundę na podstawie Waszych dotychczasowych dociekań i inwencji własnej.

Jeden z graczy wciela się w AI i co rundę udziela pozostałym graczom, załogantom rzeczonego statku, wskazówek. Na ich podstawie, gracze muszą przydzielić odpowiednie kolory i wartości do 4 kluczy i umieścić je we właściwych pomieszczeniach. AI ma do dyspozycji żetony z różnymi symbolami. Co rundę decyduje, które i jak pokaże pozostałym graczom, żeby przekazać jak najwięcej informacji przy ograniczonej liczbie żetonów. Na każdą rozgrywkę wybierany jest scenariusz, w którym zawarte jest które żetony podpowiedzi są dostępne, ile będzie rund, ile kafelków może pokazać na rundę oraz specjalne zasady dla danego scenariusza. AI dysponuje również kartą rozwiązania, podobną do tych, jakie znajdziecie w grze Tajniacy.

Pozostali gracze mają przed sobą statek złożony z 16 kart ułożonych w kwadrat 4 karty kluczy oraz kartę licznika rund. Ich celem będzie przypisanie do każdego klucza koloru oraz wartości i umieszczenie figurki kosmonauty w odpowiednim kolorze we właściwym pomieszczeniu statku. Jeżeli uda im się to zrobić w wyznaczonym czasie, wygrywają.

Wrażenia

AI Space Puzzle to gra dedukcyjna z podziałem na role. Jedna strona stara się odgadnąć wzór, druga daje podpowiedzi w ramach zadanych w scenariuszu ograniczeń.

Jeżeli komuś kołacze nazwa Mastermind, to tak, ogólna mechanika rozgrywki jest podobna. Zarazem jednak nie — bo gra daje dużo, dużo więcej i jest tak rozbudowana, że krzywdzące byłoby przyrównywanie do niego. Grę Mastermind daje samo dopasowanie kolorów do kluczy. AI Space Puzzle natomiast dodatkowo wymaga od nas, abyśmy umieścili te klucze w dwuwymiarowej przestrzeni, a niekiedy i przypisali do nich pewną wartość. Możliwości gracza AI również są większe, choć ich podzbiór dyktowany jest przez dany scenariusz. W przeciwieństwie do Masterminda, AI bierze aktywny udział w rozgrywce, a nie biernie reaguje na pytania gracza/y.

To jest właśnie silna strona tej gry — trochę przypominając Tajniaków, choć klimat gry, jak i charakter dedukcji różnią się diametralnie — wszyscy gracze są silnie zaangażowani od początku do końca. AI stara się przekazać wszystkie potrzebne informacje w niewielkiej liczbie rund, co wymaga planowania. Do tego musi reagować na błędne interpretacje swoich podpowiedzi. Pozostali gracze starają się interpretować komunikaty, które są nieoczywiste ze względu na ograniczenia AI wynikające ze scenariusza. Starają się również proaktywnie działać, ułatwiając AI ustosunkowanie się do obecnego stanu gry.

Książeczka scenariuszy zawiera multum propozycji z rosnącym poziomem trudności. Ma to spory wpływ na regrywalność gry, ponieważ nie pozwala AI stosować tej samej strategii w każdej kolejnej grze. Dodatkowo urozmaica rozgrywkę, podnosząc poprzeczkę ze scenariusza na scenariusz.

Pozytywnym aspektem gry jest również to, że w połączeniu z kolorami zastosowano wzory, zarówno na kafelkach podpowiedzi, jak i meeplach kosmonautów. Dzięki temu gra nie będzie wykluczała osób dotkniętych daltonizmem. Dobrze by jednak było dołożyć wzory na drewnianych kosteczkach do oznaczania kolorów kluczy. Dzięki temu wszystko byłoby jasne. 🙂

Pojedyncza rozgrywka trwa około pół godziny. Szybko się ją przygotowuje i łatwo uprzątnąć po rozgrywce. Graliśmy z synem w wieku 9 lat i sprawdzał się jako współgracz po obu stronach rozgrywki.

Podsumowanie

AI Space Puzzle to wyśmienita gra dedukcyjna, w której jeden gracz udziela podpowiedzi a reszta stara się odgadnąć ukryty na karcie wzór. Tylko dzięki solidnemu rozumowaniu i sprytowi uda się Wam ułożyć wymagany układ. Gra angażuje wszystkich uczestników i nie ma miejsca na nudę. Dla nas w czołówce gier w tej kategorii. Polecamy. 🙂


Dziękujemy wydawnictwu Smart Flamingo za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.