Kategorie
Recenzje gier

Reakcja Łańcuchowa

Dzisiaj, mamy dla Was kolejną grę doktora Knizii o intrygującym tytule — Reakcja łańcuchowa. Tym razem jest to prosta gra, w której staracie się zdobyć jak najwięcej pożądanych kafelków ze stołu, wywołując tytułowe reakcje łańcuchowe. Spieszymy przybliżyć Wam ten tytuł.

Rozgrywka

W grze biorą udział kwadratowe kafelki z cyframi w 4 kolorach, na krawędziach których znajdziecie po jednym z 6 symboli. W ramach przygotowania gry, na środku stołu rozkładacie z nich prostokąt o wymiarach 5×8. Każdy gracz dysponuje również na start jednym żetonem koloru, który mówi, za numery którego koloru zgarnie podwójne punkty.

Gracz ma zawsze na ręce jeden kafelek, który dokłada od góry do kafelków na stole w swojej turze. Po dołożeniu kafelka, rozpatruje się reakcję łańcuchową, a więc… Patrzymy, czy symbol naszego kafelka zgadza się z kafelkiem po lewej stronie, następnie po prawej, a ostatecznie u dołu. Gdy symbol się zgadza, dobieramy kafelek, z którym sąsiaduje ten dołożony przez nas. Jeżeli w ten sposób powstanie luka pomiędzy kafelkami, uzupełniamy ją, przesuwając kafelki ponad nią w dół. Następnie, od początku sprawdzamy, czy symbole się zgadzają.

W grze dostępne są również żetony bonusowe, które można kupić odrzucając zdobyte kafelki z odpowiednimi cyframi w odpowiednich kolorach.

Gra kończy się w momencie, gdy wyczerpie się jedna z 5 kolumn na stole lub skończą się dostępne do dobrania kafelki i gracze nie mają jak uzupełnić ręki. Punkty to po prostu suma wartości zdobytych kafelków, z uwzględnieniem premii za kolor i żetonów bonusu.

Wrażenia

Reakcja łańcuchowa to prosta i przyjemna gra logiczna, w której dokładacie kafelki do stołu tak, aby zebrać stamtąd jak najwięcej.

Gracze w każdej turze mają 20 możliwości, żeby dołożyć swój kafelek z ręki. Często najbardziej opłacalna, zwłaszcza na początku, jest metoda zachłanna — czyli szukamy, w jaki sposób uda nam się zgarnąć najwięcej kafelków. Z czasem, nasze wybory idą w kierunku zdobywania tych kafelków, które pozwolą na realizację strategii.

Często będzie nam brakować jakiejś konkretnej cyfry w konkretnym kolorze do zdobycia żetonu bonusowego. Dzięki niemu można podwoić (albo i lepiej) wartość zdobywanych punktów, ale wymaga on zebrania konkretnego zestawu. Zdarza się, że taki kafelek leży głębiej na stole. Wtedy zaczyna się zabawa, gdy próbujemy znaleźć sposób, aby z użyciem kafelka z ręki, najchętniej w jednym ruchem, odkopać upragnioną cyfrę.

Wywoływanie reakcji łańcuchowej, im bardziej złożona, tym lepiej, daje dużą satysfakcję z rozgrywki. Przyjemnie jest roztapiać blok kafelków dorzucając jeden. Do tego stopnia, że widząc fajną potencjalną reakcję, chce się ją zrealizować nie kalkulując ewentualnych zysków.

W grze mamy losowość na etapie dobierania kafelka na rękę. Nie mamy żadnego wpływu na to, czym będziemy zdobywać kafelki w następnej turze. Nie psuje to jednak rozgrywki.

Podsumowanie

Reakcja łańcuchowa to prosta gra logiczna oparta o tile placement z twistem oraz set collection. Można szybko wytłumaczyć i spędzić przyjemne pół godzinki na zdobywaniu kafelków ze stołu, poprzez satysfakcjonujące reakcje łańcuchowe. Polecamy. 🙂


Dziękujemy wydawnictwu Egmont za przekazanie egzemplarza gry do recenzji.