Kategorie
Recenzje gier

Opowieści z Pryncypii

Nadszedł czas by podzielić się z Wami niezwykłą przygodą, jaką mogliśmy rozpocząć. Świat fantasy, to jedno z naszych ulubionych uniwersów, jeśli chodzi o gry rodzinne, a wiadomo, tam gdzie magia, również dużo się dzieje. Tak też właśnie się potoczyło z naprawdę obszerną grą pod tytułem Opowieści z Pryncypii: Królewna Łucja i obrońcy królestwa od wydawnictwa Rebel.

Rozgrywka

Za zacznijmy od tego, że w sam środek przygody wpadamy pod postacią magicznych postaci, zwanych Chowańcami, którzy zostali przygarnięci przez czarodzieja pustelnika Łucjusza. Bohaterów jest czworo: lisica Iskra, golem Łupek, Pan Żabeusz oraz wróżka Płonka. Jako bohaterzy gry, stajemy przed nie lada wyzwaniem. Otóż pod naszą opiekę trafia niemowlę, malutka królewna Łucja. Niestety okoliczności, w jakich rozpoczynamy grę, nie są najlepsze, gdyż musimy uciekać i kierować się do miejsca wskazanego na załączonej mapie, by ostatecznie dotrzeć do znajomego czarodzieja. Nie będzie to proste zadanie, gdyż na naszej drodze stanie niejeden wróg o różnej sile i ataku. Znajdziemy się w przeróżnych, niebezpiecznych, a nawet nawiedzonych lokacjach. Dodatkowo podróżowanie z niemowlęciem, opieka nad nim i zdobywanie zasobów nie będą należeć do najłatwiejszych misji. 

Wrażenia

Opowieści z Pryncypii to gra bogato wypełniona dużą ilością figurek, których wykonanie jest naprawdę super. Różne postaci bohaterów i wrogów zawierają dużo detali, co doda klimatu podczas grania, ale i stworzy okazję do rozpoczęcia, bądź kontynuowania, malowania figurek. Centrum gry stanowi książka atlasowa, którą będziemy przemierzać naszymi bohaterami. Na każdej stronie znajdziemy lokacje pokrywające się z fabuła gry.

Naszym zadaniem będzie eksploracja danego miejsca, zbieranie zasobów oraz kart artefaktów oraz kart ekwipunku. Na start każdy bohater otrzymuje swoją talię bohatera, którą będzie posługiwał się podczas swojej tury, by poruszać się, zdawać testy umiejętności czy walczyć z wrogami. Oczywiście swoją rękę będziemy mogli rozbudowywać, by dysponować coraz to lepszymi umiejętnościami. Podczas poruszania się na mapie odkrywamy dalsze fragmenty historii, a że gra ma zadatki na świetną grę rpg dla całej rodziny, ma też i mistrza gry, który nas prowadzi. Jest nią specjalna aplikacja, która wyznacza tury graczy, zawiera sceny fabularne i opisy wydarzeń. Niestety zauważyliśmy pewien mankament, otóż istnieje polska wersja tekstowa, jednak audio możemy odsłuchać głównie po angielsku. 

Jak już wspomnieliśmy w grze mamy do czynienia z cechami gier rpg, głównie przez wzgląd na to, że każdy z graczy dysponuje swoją postacią, ta zaś posiada swoje statystyki oraz przynależne mu przedmioty i karty umiejętności. W grze czeka na nas wiele przygód, ale również decyzji do podjęcia i wybrania odpowiedniej drogi. To wszystko będzie będzie miało wpływa na rozwój gry, ale i fabuły. Co równie ważne i angażujące, będące chyba największym wyzwaniem dla nas, to opieka nad małą królewną Łucją. Przez cały przebieg gry, musimy czuwać nad poziomem zadowolenia dziecka, karmić je, ogrzewać i zabawiać. To wszystko będzie wymagało od naszych bohaterów sprytu, zaradności oraz sprawnego zdobywania zasobów. 

Podsumowanie

Opowieści z Pryncypii to gra kampanijna, podzielona na 3 epoki, te zaś zawarte są w osobnych taliach kart z nowymi możliwościami. Nie chcemy Wam zdradzać wszystkiego, bo jednak odkrywanie tej historii, którą czyta się prawie jak bajkę, warto pozostawić dla siebie i przeżyć ją po swojemu. Możemy jednak zapewnić, że niezwykły klimat, zawartość gry, łączenie kilku mechanik, niepowtarzalna historia, cechy rozgrywki rpg i fantazyjny świat wciągnie niejedno dziecko, ale i dorosłego.


Dziękujemy wydawnictwu Rebel.pl za przekazanie egzemplarza gry do recenzji.