Kategorie
Recenzje gier Recenzje gier dla dzieci

Gluty

Jeśli mieliście nadzieję, że o grach Reinera Knizii nie usłyszycie przez jakiś czas, to chyba nie mam dla Was dobrych wieści. Wydawnictwo Pink Frog ma dla Was propozycję właśnie tego autora. Jest to gra o wdzięcznej nazwie Gluty. W pudełku znajdziecie talię kart glutów i tyle będzie Wam potrzebne, żeby w nią zagrać. 

Rozgrywka

W grze dążycie do tego, żeby zebrać jak najwięcej tytułowych glutów o jak najwyższych wartościach. Sprawa jest prosta. Karty mają numerki w zakresie 1-10, które również oznaczają, ile warta jest dana karta punktów. W swojej turze, gracz dobiera karty ze wspólnego stosu. Jeżeli ma mniej niż 3 karty, nic specjalnego się nie dzieje. Jeżeli zaś ma już 3 karty przed sobą i powtórzy mu się wartość, traci wszystko, co zdobył w danej turze. Warto jest więc przerwać dobieranie kart w odpowiednim momencie. 

Uzbierane w ten sposób karty trzyma przed sobą. Dopiero na początku następnej tury będzie mógł zachować je w zakrytym stosie przed sobą. Do tego czasu, przeciwnicy mogą mu podkradać karty. Dzieje się to w taki sposób. Gdy gracz dociąga kartę ze stosu w swojej turze i jeszcze nie skusił, może ukraść innym graczom leżące przed nimi karty o tych samych wartościach, co ta, którą właśnie dociągnął. Gra toczy się do wyczerpania stosu dobierania.

Wrażenia

Jak widzicie, jest to prosta gra oparta na mechanice push your luck, z lekką nutką negatywnej interakcji. Taki typ prostych karcianek z twistem, wydaje się być typowy dla herr Knizii. To właśnie 

Gluty są grą, którą możecie szybko wyciągnąć na stół, w 2 minuty wytłumaczyć zasady i grać. Idealne do rodzinnego grania, albo w ramach fillerka między cięższymi tytułami. Co do minimalnego wieku graczy, wg pudełka jest to 6 lat, to z punktu widzenia prostoty rozgrywki, jak najbardziej tak. Jednak trzeba mieć na uwadze bezpośrednią negatywną interakcję, która może u młodszych dzieci stanowić problem. Ze względu na dość losowy charakter tej negatywnej interakcji może jednak posłużyć do oswajania młodszych z tą cechą gier.

Podsumowując, Gluty są bardzo prostą grą opartą o push your luck i negatywnej interakcji w postaci zabierania zdobytych kart innym graczom. Szybka, złośliwa i przyjemna. Polecamy jako fillerek albo do grania w rodzinnym gronie.


Dziękujemy wydawnictwu Pink Frog za przekazanie egzemplarza gry do recenzji.