Kategorie
Recenzje gier

Dochodzenie

W grę Dochodzenie mieliśmy już przyjemność zagrać parę lat temu, ale niestety nie w naszą kopię. Jako fani tematyki kryminalnej, którzy cenią sobie dobre gry imprezowe, jak tylko dowiedzieliśmy się o drugiej edycji gry u Lucrum Games, stwierdziliśmy, że musimy rozszerzyć o nią naszą kolekcyjkę. Wam też polecamy, a dlaczego? znajdziecie poniżej. 🙂

Rozgrywka

Każdy gracz otrzymuje kartę z rolą, jaką będzie odgrywał w danej rozgrywce. Oprócz tego, każdy otrzymuje 4 karty metod i 4 karty tropów. Jeden z graczy jest technikiem śledczym — jemu owe karty nie będą potrzebne, a będzie operował natomiast na kaflach poszlak, starając się naprowadzić pozostałych na rozwiązanie. Gracz, któremu przypadła rola mordercy, w tajemnicy wskazuje technikowi w tajemnicy jedną kartę metody i jedną kartę tropu, spośród tych które leżą przed nim. Większość z graczy będzie detektywami, których celem będzie zidentyfikowanie sprawcy poprzez wskazanie tych dwóch kart.

Technik zawsze musi mieć przed sobą 6 kafli, spośród których 2 muszą być „miejsce zbrodni” oraz „przyczyna śmierci”. Pozostałe 4 dobiera losowo. Na każdym kaflu znajduje się 6 pojęć związanych z tytułem kafla. W ciągu pierwszej rundy, technik stawia 6 znaczników — po jednym na każdym kaflu — tak, aby jak najlepiej naprowadzić graczy na rozwiązanie. W drugiej i trzeciej rundzie podmieniany jest jeden z kafli.

Detektywi, bazując na wskazaniach tworzą swoje teorie. Każdy z nich będzie miał tylko jedną próbę wytypowania rozwiązania. Może to zrobić w dowolnym momencie, przed zakończeniem gry. Pod koniec każdej rundy technik zapyta go o jego wersję wydarzeń.

Wydarzenia

Można do kafli poszlak wtasować kafle wydarzeń. Przy zmianie rundy, gdy technik, dobierając nowe kafel, natrafi na wydarzenie, musi wprowadzić jego treść w życie… w sensie, w rozgrywkę. 😉

Postaci dla większej ilości graczy

W Dochodzeniu, gdy gracie w więcej niż 5 osób, pojawiają się nowe role. Są to świadek oraz wspólnik. Zachowują się identycznie jak detektywi, natomiast wiąże się z nimi dodatkowa mechanika. Oboje wiedzą, jakie jest rozwiązanie. Wspólnik próbuje mieszać w dochodzeniu. Świadek natomiast naprowadza. Ale jest pewien szkopuł. Jeżeli detektywi poprawnie wskażą mordercę (poprzez jego karty), złoczyńcy wskazują, kogo uważają za świadka. Jeżeli poprawnie wskażą, wygrywają grę.

Dodatek sprzymierzeńcy

Dodatek Sprzymierzeńcy do gry Dochodzenie wprowadza przede wszystkim nowe postaci i subtelne zmiany mechaniki. Ochroniarz jest postacią, która zna tożsamość świadka i przez to może starać się go bronić przed mordercą i wspólnikiem. Analityk może w tajemnicy, pomiędzy rundami, zapytać technika, czy dana karta jest częścią rozwiązania. Kret natomiast może pozbawić jednego z graczy możliwości odgadnięcia rozwiązania. Postać kreta i analityka mają swoją dodatkową akcję pomiędzy pierwszą a drugą rundą.

Wrażenia

Dochodzenie jest grą detektywistyczną/dedukcyjną, w której gracze mają ukryte role. Jest to dobra i sprawdzona mechanika, podobnie jak w Sabotażyście, Battlestarze albo Wilkołakach. Zapewnia jak zawsze element niepewności i świetną, bo nikogo nie można być pewnym.

Już w wersji podstawowej, w zestawieniu morderca-technik-detektywi można się świetnie bawić. Technik stara się, znając rozwiązanie, wskazać jego karty. Problem polega na tym, że musi uważać, żeby nie było zbyt wiele wątpliwości. Kafelki poszlak często nie będą mu na to pozwalały.

Morderca i wspólnik mają też dobrą zabawę, choć w ich przypadku nie ma za bardzo mowy o dedukcji. Ich zadaniem jest wyprowadzenie detektywów w pole. Będą więc musieli przygotować wiarygodne połączenie wskazówek technika z kartami jednego z detektywów. Jeszcze będą musieli przekonać innych do swojej bajki.

Rola świadka jest również ciekawa. Zna on rozwiązanie, a będzie musiał/chciał osiągnąć naraz dwie rzeczy. Będzie chciał przekonać innego gracza/-y do wskazania rozwiązania. Ewentualnie samemu je wskazać. Zagadką tu jednak jest to, w jaki sposób to zrobić, nie zwracając na siebie uwagi mordercy.

Postaci w dodatku Sprzymierzeńcy wprowadzają urozmaicenie. Przydatna sprawa przy większej ilości graczy. Jeżeli Wam się uda, z dodatkiem możecie zagrać aż w 14 osób. Z góry powiem, że nam się nie udało zgromadzić tyle ludzi. 😉 Są to jednak dodatkowe role zarówno po stronie dobra, jak i zła. Dodatkowo znajdziecie tam multum nowych kart tropów i metod oraz nowe kafle poszlak i… kafel wydarzenia, który może spowodować, że technik zmieni stronę i zacznie pomagać złoczyńcom. 🙂

Podsumowanie

Myślę, że nie ma co się tu dużo rozwodzić. Dochodzenie to kolejna świetna gra imprezowa, którą, jeżeli gracie w takie gry/w więcej osób oczywiście, powinniście mieć na półce. Zapewnia dużą dozę interakcji, a zabawa po prostu jest przednia. Polecamy.


Dziękujemy wydawnictwu Lucrum Games za przekazanie egzemplarza gry do recenzji.