Kategorie
Recenzje gier

Orzeszki ze ścieżki

Niedawno premierę miała nowa gra od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Orzeszki ze ścieżki to gra osadzona w leśnym klimacie, w której staracie się zapewnić zwierzętom różne pożywienie na nadchodzącą zimę, a robicie to, tworząc tytułowe ścieżki. Zapowiada się intrygująco, zajrzyjmy więc do pudełka i zobaczmy, co jest w środku.

Rozgrywka

W grze Orzeszki ze ścieżki tworzycie mapę lasu z kwadratowych kart. Na nich znajdziecie albo jakieś zwierzątko, albo ścieżkę ze zwierzęcymi smakołykami. Zadaniem jest takie ułożenie ścieżek do norek zwierzątek, aby zdobyły one jak najwartościowsze dla nich pożywienie i nie napotkały na inne zwierzę.

Są 4 rodzaje pokarmów. Każde zwierzątko ma swoje preferencje, co zostało zapisane w narożnikach jego karty. Na środku natomiast widnieje informacja, jak dużo sztuk pożywienia może zwierzątko przynieść ze ścieżki. Żeby nie było zbyt prosto, zwierzaki zbierają wszystko, co napotkają po drodze, więc to na nas ciąży odpowiedzialność za jak najlepsze ułożenie ścieżek ze smakołykami, żeby zwierzątka były zadowolone.

Każdą rundę zaczyna gracz z kogutem. Ma do wyboru jedną z czterech kart leżących pod planszą na środku stołu. Trzy z tych kart to karty ścieżek, a ostatnia to karta zwierzęcia. Biorąc kartę ścieżki, gracz otrzymuje dodatkowy bonus, który widnieje nad nią. Może to być kogut (czyli znacznik pierwszego gracza), kropelka wody albo znacznik kryjówki. Woda pozwala zwiększyć atrakcyjność wybranego pożywienia o 1 — każdy rodzaj możemy ulepszyć raz. Znacznik kryjówki pozwala powiększyć kryjówkę o 1 — tym razem nie ma limitu wielkości kryjówki — pozwalając na przyniesienie większej ilości pożywienia.

Gra kończy się, gdy wszyscy gracze utworzą swój las w kwadracie 4×4. Wtedy następuje podliczenie punktów.

Cele

Ekskluzywnie w wydaniu Naszej Księgarni znajdziecie rozszerzenie, które pozwoli zdobyć dodatkowe punkty za realizację celów. Do karty z innym smakołykiem na każdej z krawędzi dokładane są karty precyzujące cel — wskazujące, w którym miejscu lasu dany smakołyk będzie się liczył i ile punktów gracz w związku z tym dostanie.

Wrażenia

Orzeszki ze ścieżki to gra planszowa oparta na mechanikach tile placement oraz otwartego draftu kart. Prostota zasad oraz grafiki przywodzące na myśl raczej bajki dla dzieci ułatwiają wejście do gry już młodszym graczom. Nie znaczy to jednak, że jest to gra, przy której dorośli będą się nudzić.

Budowanie ścieżek w lesie tak, by się nie łączyły i żeby dostarczały odpowiednich smakołyków zwierzątkom, nie jest trywialnym zadaniem. Haczyk jest w tym, żeby każde zwierzątko dostało to, czego potrzebuje. Trzeba więc odpowiednio dobierać zwierzęta podług swojej strategii i tego, co akurat w naszym lesie leży. Również w drugą stronę, dobierać odpowiednie karty ścieżek. W tym jednak przypadku, twórcy gry postanowili utrudnić nam trochę życie.

Dobieranie ścieżek związane jest z dodatkową korzyścią w postaci koguta albo ulepszeń. Tak jak można by się kłócić, czy pierwszeństwo w rundzie jest krytycznie istotne (dla ostatniego gracza z 4 pewnie jest ;)), tak bez wody i znaczników kryjówek ciężko jest wygrać tę grę. Są one do tego stopnia istotne, że niektóre karty, jak choćby jeż, nie mają bez nich sensu. Gracz będzie musiał zatem wybrać, czy bardziej zależy mu na ulepszaniu kart zwierzątek, czy jednak na konkretnej karcie ścieżki.

Dodatek w postaci kart celów wprowadza przyjemne utrudnienie w grze. Nie powoduje ono, że gra staje się zbyt skomplikowana, a dodaje nowy wymiar do jej złożoności. Naszym zdaniem, bardzo dobry pomysł na uzupełnienie gry.

Co jeszcze jest ciekawe w tej grze, to tryb dwuosobowy, w którym gracze tworzą dwukrotnie większy las. W każdej rundzie, naprzemiennie, dwukrotnie wybierają karty, aby przed sobą utworzyć las o rozmiarach 4×8.

Podsumowanie

Orzeszki ze ścieżki to przyjemna strategiczna gra o budowaniu lasu, oparta o mechaniki tile placement i draft kart. Pomimo bajowego wyglądu, jest to całkiem dobra gra, w której nie będą się nudzić nawet bardziej doświadczeni gracze, a dodatek w postaci kart celów sprawia, że rozgrywka robi się jeszcze przyjemniejsza.


Dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza gry do recenzji.

Nasza Księgarnia