Kategorie
Recenzje gier dla dzieci

Kulinarny przewrót

Przeglądając nasze wcześniejsze recenzje gier, zauważyłam w nich brak jakiegokolwiek kulinarnego tematu lub motywu. Postanowiliśmy to zmienić i mamy dla Was nową grę z plackami w roli głównej. Ta oryginalnie wydana pozycja nosi tytuł Mniam, Mniam Placki, a jej autorem jest Yohan Goh. Ilustracje wyszły spod ręki Kyoughee Lee. W polskie wydanie gry możemy zagrać dzięki wydawnictwu Cube Factory of Ideas. Przyjrzyjmy się bliżej tej grze.

Co znajdziemy w pudełku?

Patelnia
36 placków, po 8 placków z nadzieniem truskawkowym, jagodowym, bananowym, kiwi oraz 4 placki z czekoladą

Rozgrywka

W grze dysponujemy 36 plackami z rożnym nadzieniem. Wśród graczy wybieramy pierwszego Kucharza, który rozpocznie smażenie placków. Jego zadaniem jest, spośród zakrytych na stole placków (nadzienie musi być zasłonięte), wybór 8. z nich i umiejscowienie ich na patelni.

Placki muszą tym razem być odkryte, by inni gracze mogli zobaczyć, z jakim nadzieniem będą smażone. Następnie Kucharz używając patelni podrzuca wszystkie placki, by chociaż 2 z nich obróciły się na drugą stronę. Jeśli jakiś przysmak niechcący wypadnie nam z patelni, wkładamy go z powrotem na jego miejsce, lecz już z widocznym nadzieniem.

 

 

Po spełnieniu warunku dwóch przewróconych placków, Kucharz decyduje czy chce oddać swoje placki wybranym graczom. Jeśli tak, wskazana przez niego osoba musi odgadnąć, jakie nadzienie kryje się w danym placku. Dobrze jest wcześniej zapamiętać, które owocowe przysmaki trafiły na patelnię. Jeśli gracz zgadnie, dany placek trafia do jego puli. Gdy odpowiedź będzie niepoprawna Kucharz zatrzymuje dla siebie ten żeton i decyduje czy dalej rozdzielać przygotowane smakołyki. Nie ma konieczności rozdania wszystkich przewróconych placków. Na tym runda się kończy i patelnia przechodzi do następnej osoby. Jest ona teraz nowym Kucharzem. Aby zacząć nowe smażenie, liczba placków na patelni zawsze musi wynosić 8.

Gra kończy się, jeśli nie jesteśmy w stanie umieścić na patelni wymaganej ilości placków. Każdy z graczy podlicza swoją ilość żetonów, osoba z największą ilością placków zostaje Mistrzem Kuchni.

Wrażenia

W naszej kolekcji gier znalazły się już dwa tytuły od wydawnictwa CubeCentury Korzenny Szlak oraz Cuda Wschodu. Przyznam się, że nieraz wracamy do nich, jako że bardzo lubimy handel różnymi przyprawami i orientalny charakter tych gier. Co nas również urzeka za każdym razem w tych pozycjach, to piękne i rzetelne wykonanie komponentów. W przypadku gry Mniam, Mniam Placki nie odbiega ona pod tym względem w żaden sposób. Szczególnie na wyróżnienie zasługuje wykonanie głównego elementu gry czyli patelni. Ilustracje na plackach są wyraźne i różnią się od siebie, co pomoże nam w zapamiętaniu zawartości patelni podczas rozgrywki. Elementy są trwałe i odporne na uszkodzenia.

Przejdźmy do wrażeń z samej rozgrywki. Gra zdecydowanie jest dedykowana młodszym graczom, jej poziom skomplikowania nie sprawi trudności już 4-letnim dzieciom. Aspektem, który bardzo przyciąga uwagę najmłodszych, jest podrzucanie placków na patelni, dzięki czemu ćwiczą one zręczność. Dostarcza to dużo frajdy dzieciom i jest źródłem wielu pozytywnych emocji, szczególnie jeśli uda się przerzucić na druga stronę dużą ilość placków. Co natomiast z pozostałymi graczami? Ci muszą wykazać się dobrą pamięcią, by poprawnie odgadnąć, jakie nadzienie znajduje się we wskazanym przez Kucharza placku. Mamy do dyspozycji truskawki, banany, jagody, kiwi oraz czekoladę.

W każdej rundzie zestawienie jest inne, więc spostrzegawczość i szybkie zapamiętanie układu przydadzą się nam, by zdobyć jak najwięcej placków. 😊 W grze został również dodany wariant z czekoladą, dzięki któremu otrzymamy szansę na zdobycie większej ilości placków.

W moim odczuciu Mniam, Mniam Placki jest bardziej zabawą niż stricte grą. Dużo zależy tu od losu i zręczności osoby, która podrzuca żetonami. Rozgrywka zajmuje ok. 15 minut, a może w niej wziąć udział od 2 do 4 graczy.

Jeśli szukacie szybkiej i lekkiej gry-zabawki dla dzieci, która ma oryginalne wykonanie, przyciągające uwagę, nie przeszkadza Wam losowość, a chcecie z dziećmi potrenować zręczność i pamięć to Mniam, Mniam Placki przypadną Wam, a raczej Waszym dzieciom do gustu. 🙂

Gryf Uczy

Pamięć Podrzucanie placków 🙂

• • •

Dziękujemy wydawnictwu Cube Factory of Ideas za przekazanie egzemplarza do recenzji.