Kategorie
Recenzje gier Recenzje gier dla dzieci

W pogoni za owcami

W grze Owce Na Manowce Christiana Giovego korzystamy z pomocy owczarków, żeby zebrać naszą ropierzchłą trzódkę. Na polskim rynku, grę wydało wydawnictwo Fabryka Kart Trefl-Kraków.

Co jest w pudełku?

100 kart owiec
16 kart owczarków

Jak grać w Owce na manowce?

Każdy z graczy otrzymuje komplet 4 owczarków jednej rasy. Tasujemy karty owiec i rozkładamy z nich prostokąt 3 × 5 na środku stołu owiec. Pozostałe owce tworzą talię dobierania. Gdy na rozłożonym stole pojawią się 3 lub więcej owiec z tym samym kolorem tła pod rząd, w pionie lub poziomie, usuwamy wszystkie i uzupełniamy miejsca nowymi owcami. Usunięte w ten sposób karty należy wtasować z powrotem w stos dobierania.

Następnie, gracze po kolei wykonują po jednej turze, aż do wyczerpania wszystkich kart owczarków. U dołu każdej takiej karty widnieje pewna ilość symboli. Mówi nam ona, ile owiec na stole możemy zamienić miejscami. Pod koniec tury, aktywny gracz zbiera wszystkie owce z tym samym kolorem tła, których jest 3 lub więcej w rzędzie lub kolumnie.

Po wykonanej turze, należy uzupełnić puste miejsca na stole zgodnie z zasadą stosowaną na początku gry.

Gdy wszyscy gracze wykonają po 4 swoje tury, gra się kończy i należy podliczyć punkty. Za każdą białą owcę otrzymamy jeden punkt, a za czarnądwa. Wygrywa gracz, który zdobędzie najwięcej punktów.

Wrażenia

Gra Owce Na Manowce jest szybką i prostą grą karcianą, nawiązującą do gier komputerowych w stylu Candy Crush. Podobieństwo to zostało zaznaczone w oryginalnym tytule pozycji, czyli Dolly Crush. Zasadniczą różnicą jest brak przesuwania się pozostałych owiec po zebraniu grupy. Dodatkowo, w ramach jednej tury można wykonać kilka zamian owiec — w zależności od zatrudnionego owczarka.

Mechanika jest bardzo prosta. W każdej grze startujemy z czterema kartami owczarków na ręce. Ilość ruchów, na jakie będą pozwalać to 1, 2, 3 lub 4. Wybór jest uzależniony od zastałej na stole sytuacji. Za każdym razem, będziemy starali się wymyśleć, jak zebrać największą możliwą liczbę owiec, wykorzystując pomoc jednego z owczarków na ręce.

Gra odbywa się szybko, ponieważ każdy z graczy rozegra tylko 4 tury. Poświęcimy na nią około kwadransa. Do stołu może zasiąść od dwóch do czterech graczy.

Grafika jest jest przyjemna, choć nie zaszkodziłoby trochę więcej różnych owiec. Jest pięć odmian, a w ramach każdej czarna lub biała owca. Wykonanie kart jest jak najbardziej w porządku.

Gra jest na tyle prosta, że bez problemu poradzi sobie z nią już sześcioletnie dziecko. Oprawa graficzna jest przyjazna i miła dla oka.

Polecamy grę Owce na Manowce na szybką i lekką rozgrywkę jako filler albo w rodzinnym towarzystwie.

Gryf Uczy

Planowanie

 • • •

Dziekujemy wydawnictwu Fabryka Karty Trefl-Krakówza przekazanie egzemplarza gry do recenzji.