Kategorie
Recenzje gier dla dzieci

Na farmie i na safari

Filozofia Montessori nie jest nam obca. Staraliśmy się zagłębić w tajniki wiedzy zaczerpniętej od słynnej promotorki, dzięki której wielu rodziców czerpie inspiracje w wychowaniu i rozwoju swoich dzieci. Wychowanie w montessoriańskim nurcie skupia się głównie na samodzielności, wolności i wszechstronnym rozwoju dziecka. Podstawą tej nauki jest porządek, harmonia, bliskość z naturą oraz doświadczenie.

Dziś chcielibyśmy przybliżyć Wam dwa tytuły, które powstały w nawiązaniu do filozofii Montessori i są skierowane do najmłodszych. Pierwszym z nich jest gra o tytule Farma, natomiast druga pozycja to Dotykowe Liczydło. Oba tytuły powstały na podstawie metody Montessori.

Farma

Pudełko które widzimy na początku, zmieni nieco format i wygląd, gdyż stanie się schowkiem z dwoma otworami. Do powstałego kartoniku wkładamy wszystkie wiejskie zwierzęta oraz farmera.

Dziecko może w tym czasie ułożyć planszę przedstawiającą środowisko, w którym owe stworzenia przebywają ma co dzień. Jak zauważymy na planszy znajdują się miejsca, do których będziemy dopasowywać zwierzęta.

Aby móc ułożyć puzzle, dziecko wyciąga z pudełka jeden z elementów układanki. Wcześniej jednak wybiera, którego zwierzątka szuka, a następnie skupia się na odnalezieniu odpowiedniego kształtu poprzez zmysł dotyku. Jeśli wybór okazał się sukcesem, dziecko układa wyciągnięte zwierzę na planszy.

Przez całą grę mały gracz poznaje wiejskie zwierzęta i ich środowisko, a poprzez doświadczanie kształtów ćwiczy pamięć dotykową i łatwiej przyswaja wiedzę.

Dotykowe Liczydło

Druga gra z serii gier opracowanych na podstawie metody Montessori to Dotykowe Liczydło. Mechanika gry opiera się na tej samej zasadzie, z tym. że tutaj mamy cyfry od 1 do 9 oraz żetony, które odzwierciedlają daną cyfrę w swojej ilości. Podzielone są one według takich samych obrazków, dzięki czemu można szybko odnaleźć ich przynależność do danej cyfry.

Dziecko szukając w pudełku cyfr, stara się ćwiczyć swoją pamięć dotykową. Dodatkowo uczy się liczyć i doskonali swoją wyobraźnię liczbową przyporządkowując odpowiednią ilość żetonów do prawidłowych miejsc.

Wrażenia

Grafiki obu gier cechują się wesołą, kolorową i bardzo sympatyczną grafiką przyjazną dziecku. Zaletą obu gier jest ich zmieniający się rozmiar. Komponenty zamknięte są w płaskim pudełku, które jest praktyczne podczas podróży, natomiast na czas rozgrywki zmienia się w schowek, z którego będziemy wyciągać elementy układanki. Pamiętajmy jednak, że kartonik, z którego montujemy pudełko, nie jest zbyt wytrzymały i może się niestety szybko zagiąć czy poniszczyć. Podczas rozgrywki widać, iż dziecko ma swobodę w podejmowaniu akcji, jest zachowany ich porządek, gdyż każdy element ma swoje określone miejsce. Instrukcja wyznacza jasne akcje do wykonania, co jednak nie przeszkadza w swobodnej zabawie, kiedy dziecko ma na to ochotę.

Obie pozycje na pewno mogą dobrze zaadaptować się w placówkach przedszkolnych, które bazują na metodzie Montessori i urozmaicą niejedne zajęcia. Mogą też okazać się ciekawą pomocą domową w rozwoju dziecka, dzięki której pozna ono zwierzątka i ich środowisko, w którym żyją. Gdy będziemy chcieli rozpocząć naukę liczenia możemy śmiało sięgnąć po Dotykowe Liczydło.

Gryf Uczy

Liczenie Rozpoznawanie przez dotyk

• • •

Dziękujemy firmie Dante za przesłanie gier do recenzji.