Kategorie
Recenzje gier

Miasto kulek

Kolejną grą z serii Logi Quest, którą chcemy Wam pokazać jest Zip City. Podobnie, jak Shadow Glyphs, o której pisaliśmy w grudniu, jest to gra logiczna, w której rozwiązujecie zadania o różnych poziomach trudności. Niezmiennie, wydawnictwem odpowiedzialnym z grę na polskim rynku jest Rebel.

Rozgrywka

Co jest charakterystyczne dla tej gry, opatrzona jest całkiem ciekawym fluffem. Otóż, wcielacie się w rolę robota, który zarządza trasami kapsuł transportowych, w taki sposób, żeby pasażerowie dotarli do celu, co więcej w odpowiedniej kolejności. Aby sterować ruchem kulistych kapsuł ustawiacie całe dzielnice, na których znajdują się tory.

Kafelki ustawiacie na pochyłej planszy. Na karcie zadań znajdziecie konfigurację startową — gdzie mają znaleźć się niektóre z kafelków oraz z których miejsc startują kulki. Jest też informacja, jakich kafelków należy użyć, żeby rozwiązać zadanie. Gdy już ułożycie   wszystkie kafelki, możecie wypuścić kulki, żeby zobaczyć, czy się Wam udało. 

Wrażenia

Zip City jest kolejną grą z serii Logi Quest, w której zadania wymagają od gracza wyobrażenia sobie działania naturalne zjawiska. W Shadow Glyphs było to rzucanie cieni przez bloki na różnej głębokości. Zip City staracie się zaprogramować tory kulek, aby spełniły wymagania narzucone przez karty zadań.

Gra jest bardzo satysfakcjonująca. Pominąwszy aspekt samego dochodzenia do rozwiązania, który jest jej sednem, oglądanie, jak kulki przelatują przez zaprojektowaną planszę, robi naprawdę świetne wrażenie.

Do rozwiązania jest 40 zadań o 4 poziomach trudności. Początki są bardzo proste, a z każdym kolejnym robi się coraz ciekawiej. Grę można też wykorzystać do samodzielnego projektowania różnych tras i następnie oglądania, jak kulki przez nie przelatują. Taka micro wersja Gravitraxa. 😉

Jak pewnie się domyślacie, Zip City jest grą, w którą gra się raczej w pojedynkę. Można jak najbardziej skusić się na grupowe rozwiązywanie zadań, lecz w takiej sytuacji najlepiej, by gracze byli na podobnym poziomie zaawansowania. Dyskutowanie różnych koncepcji może mieć dobry wpływ na umiejętność pracy w grupie. 

Teoretycznie, gra jest przeznaczona dla graczy w wieku minimum 8 lat. Nasze doświadczenia wskazują, że ta granica może rzeczywiście nie być zawyżona.

Podsumowanie

Podsumowując, Zip City to świetna gra logiczna. U fanów gatunku, naszym zdaniem, koniecznie powinna zagościć na półkach. Sprawdzi się też dla dzieci, którym pomoże ćwiczyć umiejętność przewidywania i planowania, a jeśli zdecydujecie się na grę w kilka osób, również współpracy przy rozwiązywaniu problemów.


Dziękujemy wydawnictwu Rebel.pl za przekazanie egzemplarza gry do recenzji.


Zapraszamy również na stronę:

żeby poczytać więcej o grze.