Kategorie
Recenzje gier Recenzje gier dla dzieci

Z walizką za pan brat

Podróżowanie jest dla wielu przyjemną czynnością, szczególnie jeśli są to wakacje lub wybieramy się do ciepłych krajów. Tam wita nas słońce, ciepły piasek i szum morza lub oceanu. Gorzej ma się sprawa przygotowania do tej podróży, a mianowicie pakowania się. Dobrze jest zrobić listę potrzebnych rzeczy, by o niczym nie zapomnieć. Pojawia się pytanie, jak to wszytko upchnąć do jednej walizki i zabrać do samolotu? No właśnie, tutaj z pomocą przychodzi gra Get Packing od wydawnictwa Rebel. Dzięki grze przejdziemy bardzo intensywny i wyczerpujący trening pakowania się, tak by wszystko co trzeba na pewno się zmieściło.

Co znajdziemy w pudełku?

4 walizki
4 zestawy, a w każdym z nich 13 przedmiotów
30 kart celów

Rozgrywka

Każdy z graczy otrzymuje swój zestaw 13 akcesoriów wakacyjnych oraz walizkę. Karty celu, na których znajdują się zestawy potrzebnych rzeczy, tasujemy i odwracamy rewersem do góry. Pamiętajmy, że kurorty podzielone są na trzy poziomy trudności, oznaczone gwiazdkami. Jeśli gramy z dziećmi lub są to nasze pierwsze rozgrywki wybierzmy pierwszy poziom.

Zaczynamy rozgrywkę odwracając pierwszą z kart celu. Szybko, ale dokładnie wybieramy potrzebne przedmioty z naszego zestawu, aby wybrać się do wylosowanej destynacji turystycznej. Następnie każdy gracz jednocześnie stara się jak najszybciej spakować do walizki wszystkie rzeczy w taki sposób, by zamknęła się ona bez problemu. Jeśli widzimy, że walizka nie domyka się, musimy spróbować innego ułożenia rzeczy. Jeśli komuś z przyszłych podróżników uda się to zrobić, kładzie on rękę na karcie celu i przerywa rozgrywkę innych graczy. Osoba siedząca obok sprawdza czy walizka rzeczywiście się zamknęła i sprawdza czy ilość i rodzaj przedmiotów zgadza się z kartą celu. Jeśli, któryś z warunków nie został spełniony wszyscy gracze wracają do pakowania swoich bagaży.

Rozgrywka trwa do momentu, aż jeden z turystów spakuje się poprawnie do trzech wyłożonych kart miejsc, tym samym staje się mistrzem pakowania. Żadna podróż nie jest mu już straszna. 🙂

Wrażenia

Pierwsze skojarzenie, jakie miałam co do Get Packing to gra-zabawka. Duże pudełko, plastikowe elementy, wesołe kolory. Na pewno ten tytuł przyciąga uwagę, bo nawiązuje do lata, wakacji i mile spędzonych chwil. Wszystkie komponenty wykonane bardzo starannie, a do tego solidne. Jest to duży plus gry, gdyż grając nieraz będziemy chcieli upchać przedmioty z nadzieją, że walizka się domknie. Komponenty muszą być wytrzymałe, aby sprostać naciskom.

Po rozgegraniu kilku partii zmieniłam zdanie na temat charakteru gry. Nazwałabym ją sprytną układanką, gdzie każdy element, w zależności od zestawu, ma swoje określone miejsce i dobrze łączy się tylko z wybranymi przedmiotami. Zdradzę też, że należy zwracać uwagę na wysokość komponentów, to naprawdę ma znaczenie podczas pakowania walizki. Kombinowania i układania jest sporo, a możliwości kilka, bo jak zauważyliśmy nie tylko jeden układ zapakowanych rzeczy jest poprawny i walizka bez problemu się domyka. Zazwyczaj do poprawnego spakowania się mamy 8 lub 9 elementów. Pokuszę się nawet na stwierdzenie, że są to trójwymiarowe puzzle ze zmiennymi elementami. Im dalej się wybierzemy (np. do Sidney czy na Madagaskar) tym trudniejszy układ otrzymamy do ułożenia w walizce. Zdarza się również, że przy trudniejszych poziomach (2 lub 3 gwiazdki) pojawia się zniecierpliwienie lub czujemy się zdemotywowani brakiem dobrego rozwiązania układanki. Z pomocą przychodzi jednak instrukcja, gdzie pokazane zostały poprawne ułożenie elementów.

W grze niewątpliwie możemy zauważyć aspekt geograficzny, na kartach celów mamy wymienione jedne z najpopularniejszych kurortów na całym świecie. Słońce, piękne plaże, błękitna woda i niezapomniane wakacje gwarantowane. Co więcej w instrukcji dołączona została mapa, z zaznaczonymi miejscami, do których będziemy się pakować. Gra, pod tym względem, może być również inspiracją na nasze przyszłe wakacje. 😃

W Get Packing zagramy już od 2-4 graczy, a czas rozgrywki zajmuje do 15 minut. Już 6-letnie dzieci mogą przyłączyć się do gry o zacząć od pierwszego poziomu.

Jeśli lubicie szybkie, jednoczesne rozgrywki, gdzie liczy się czas, spryt, zręczność i wyobraźnia przestrzenna to Get Packing zagrzeje miejsce na Waszej półce. Walizki w dłoń, lecimy na wakacje! 🙂

Gryf Uczy

Dopasowywanie przestrzenne elementów
Myślenie przestrzenne

***

Dziękujemy wydawnictwu Rebel.pl za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.