Kategorie
Recenzje gier

Kryminauci

Gier o tematyce kryminalnej/śledczej ostatnimi czasy nie brakuje i dużo jest gier, które godne są polecenia. Trafiła do nas niedawno gra, która, choć powierzchownie niepozorna, wciągnęła nas po uszy. Są to Kryminauci: Tajemnice Nadrzecznej.

W grze stajecie się częścią zewnętrznej jednostki dochodzeniowej, która ma za zadanie rozwikłanie sprawy tajemniczej śmierci biznesmena spod Olsztyna. Analizując materiał dowodowy, raportujecie postępy śledztwa swojemu przełożonemu, niejakiemu sierżantowi Serczowi. 

Rozgrywka

Do gry potrzebna jest przeglądarka internetowa z dostępem do internetu. 

Śledztwo podzielone jest na etapy. W ramach każdego z nich macie kopertę z materiałem dowodowym. Są to zdjęcia z miejsca zbrodni, zdjęcia ludzi (świadków/podejrzanych), ich dane oraz transkrypcję przesłuchań. Znajdą się również wycinki gazet, które dostarczają kontekst, a mogą również zawierać istotne dla śledztwa wskazówki. Aplikacja pozwala również obejrzeć dowody, a, co ważniejsze, posłuchać również zapisu przesłuchania.

Gdy uznacie, że potraficie odpowiedzieć na pytanie i otworzyć kolejną kopertę, zaznaczacie fragmenty dowodów na poparcie swoich domysłów. Sierżant Sercz powie Wam, czy Wasze spostrzeżenia są istotne i prawidłowe.

Wrażenia

Musimy przyznać, że gra Kryminauci powaliła nas imersją. Zdjęcia z miejsca zbrodni, raport z sekcji zwłok, notatki policyjne, bilingi, raport z działania systemu monitoringu… to wszystko robi wręcz niesamowicie realistyczne wrażenie już w ramach pierwszej koperty akt.

Nagrania w aplikacji również są powalające. Nasz przełożony Tomasz Sercz przez całą rozgrywkę rzeczywiście brzmi jak śledczy z policji (a przynajmniej jest zgodny z naszymi wyobrażeniami o takowym 😉 ), zarówno operując głosem, jak i dobierając słownictwo. Zapis dźwiękowy przesłuchań to również kawał dobrej gry aktorskiej, który jest na tyle wiarygodny, że może przejść przez myśl, że jest autentyczny. 

Historia, którą przyjdzie Wam rozwikłać jest ciekawa i wciągająca. Nie jest jasne przez dłuższy czas, co się dokładnie stało i kto za to odpowiada. Podejrzenia, jak w prawdziwej sprawie (zakładamy), przesuwają się z jednych na drugich i tak naprawdę do samego końca nie ma pewności, co do przebiegu zdarzenia.

Dowodom trzeba przyglądać się uważnie, ponieważ istotne informacje nie zostały podane na tacy.

Jest mały problem z aplikacją. Nie można jej uruchomić na telefonie — można w sumie zrozumieć, że byłoby ciężko stworzyć wygodny interfejs użytkownika na tak mały ekran. Dobrze by było jednak móc uruchomić ją na tablecie. Próbowaliśmy na 10-calowym z rozdzielczością znacznie powyżej wymaganej (co już powinno wystarczyć nawet do przeglądania wersji komputerowej), a jednak strona nie pozwoliła na rozgrywkę. Naszym zdaniem temat do poprawienia, bo nie każdy ma/chce wyciągać laptopa do gry.

Przejście do następnego etapu śledztwa wymaga wskazania 2 fragmentów dowodów. Jest to w sumie dobry pomysł, żeby musieć poprzeć wnioskowanie dowodami, żeby przejść dalej. Może jednak się zdarzyć (nam się zdarzyło ;>), że na chwilę utkniecie, bo nie o wskazaną parę dowodów systemowi chodzi na ten moment i trzeba będzie wymyśleć inną. Zastanawialiśmy się trochę, czy to minus, czy nie. Ostatecznie, jest to gra detektywistyczna, więc wszystko pasuje. 😉

Podsumowanie

Podsumowując, Kryminauci: Tajemnice Nadrzecznej, to wykonana na bardzo wysokim poziomie gra kryminalna, gdzie stajecie się śledczymi i operujecie na bardzo realistycznym materiale dowodowym, aby rozwikłać sprawę śmierci biznesmena spod Olsztyna. Nas pochłonęła na kilka godzin i dla nas był to świetnie spędzony czas. Nie możemy doczekać się kolejnego śledztwa. Wszystkim fanom kryminologii i kryminalistyki lub po prostu kryminałów i zagadek bardzo polecamy.


Możecie poczytać więcej na temat gry na stronie wydawcy: https://kryminauci.pl/product/tajemnice-nadrzecznej/.