Kategorie
Recenzje gier Recenzje gier dla dzieci

Przechytrzyć smoka!

Jak wiecie wydawnictwo Granna wydała już dwie gry z serii Legendy Polskie – Bazyliszek i Pan Twardowski. Gdy tylko dowiedzieliśmy się o planowanych kolejnych tytułach z tych serii bardzo się ucieszyliśmy, gdyż każdy motyw kultury polskiej w grach jest bardzo cenny podczas gry z dziećmi. W tej recenzji przybliżę Wam kolejną legendę z serii, a będzie to Smok Wawelski autorstwa Łukasza M. Pogody. Barwne ilustracje powstały dzięki Mai Barskiej.

Co znajdziemy w pudełku?

smoczysko

Kafelki wypchanych siarką zwierzaków

6. dzielnych rycerzy

kostka

Rozgrywka

Na początku gry od razu zachęcam do wprowadzenia wszystkich graczy w fabułę gry, gdyż w instrukcji została wiernie przytoczona „Legenda o Smoku Wawelskim”. Dzięki niej będziemy mogli dowiedzieć się co się stało, z kim będziemy musieli się zmierzyć i oczywiście posłuchamy słynnej opowieści dotyczącej naszej kultury.

W dalszej części tekstu dowiemy się, że straszliwy smok krąży po okolicy i stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla mieszkańców grodu Kraka. Pojawia się słynny Szewczyk Skuba i postanawia wcielić swój plan w życie.

Gdy wyciągniemy z pudełka wszystkie części potrzebne do zmontowania trójwymiarowej figurki smoka, kładziemy go w zasięgu każdego gracza. Na jego ogon należy umieścić 6 rycerzy, jednak należy pamiętać, aby każdy z nich znalazł się na miejscu o kolorze innym niż zbroja rycerza. Figurki zwierząt rozkładamy wokół nieprzyjaciela.

Następnie pierwszy z graczy rzuca kostką. W zależności jaki kolor wypadnie, mamy do wyboru dwie akcje:

– może włożyć figurkę wypchanej siarką owcy lub krowy do paszczy smoka

zdjąć z ogona smoka rycerza w danym kolorze zbroi lub z miejsca na ogonie w kolorze wyrzuconym na kostce.

Jeżeli nie mamy już możliwości grać zgodnie z danym kolorem, wykonujemy dowolną akcję.

Kiedy widzimy, że smok zaczyna się chwiać, przy wykonywaniu akcji przytrzymać delikatnie jego ogon. Następnie puszczamy go, jeśli smok w ruchu danego gracza przechyli się i dotknie paszczą stołu, zostaje on zwycięzcą. Smok pochylił się nad rzeką i pękł chcąc ugasić pragnienie.

Wrażenia

Smok Wawelski to gra przeznaczona dla najmłodszych graczy, już po otwarciu pudełka możemy się o tym przekonać. Składanie wielkiego, zielonego smoka to już frajda dla przedszkolnego dziecka, a do tego bardzo kolorowe i sympatyczne figurki zwierząt i rycerzy. Każdy z dzielnych wojów ma swój owocowy herb.

W grze spotkamy się z ćwiczeniem zręczności i oceny ryzyka. Po rzucie kostką, musimy zdecydować, która akcja będzie dla nas korzystniejsza i przybliży nas do zwycięstwa. Podczas rozgrywki towarzyszą nam duże emocje, bo nie do końca wiemy kiedy smok się przechyli, szczególnie jeśli jego ogon zaczyna powoli już unosić się nad stołem.

Bardzo ważnym aspektem, nie tylko tego tytułu, ale i pozostałych z serii Legend Polskich jest przekazywanie wiedzy kulturowej i opowieści sprzed wieków pod postacią gry, a jednocześnie mamy tu naukę poprzez zabawę.

Ilustracje w grze są barwne i pełne bajkowych akcentów, nawet sam smok z paszczą pełną zębisk przykuwa od razu uwagę każdego dziecka, dzięki wielkości i wyrazistym kolorom. W Smoka Wawelskiego zagracie już z 4-letnim dzieckiem, rozgrywka trwa ok. 15 minut, a do gry może zasiąść od 2 do 4 osób.

Jeśli szukacie lekkiej, szybkiej i przyjemnej zabawy edukacyjnej dla dzieci, podczas której będziecie mogli przybliżyć najmłodszym naszą cząstkę kultury to Smok Wawelski będzie świetnym tytułem by zacząć lub kontynuować przygodę z Legendami Polskimi. Emocje gwarantowane!

GryfUczy

Zręczność Ocena ryzyka

• • •

Dziękujemy wydawnictwu Granna za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.