Kategorie
Recenzje gier Recenzje gier dla dzieci

Leśna budowa

Czary-mary pień prastary!
Grzyb, wiewiórka, sowa żuk!
Czy to sosna jest, czy buk?
Drzewo rzuca dziś wyzwanie.
Czy Wy odpowiecie na nie?

Będąc w lesie, możemy natknąć się na bardzo stare, niekiedy młode, raz wysokie a raz niskie drzewa. Niektóre z nich mają ciekawe kształty, a korony są bardziej lub mniej bujne. Drzewa to naprawdę piękne wytwory natury. Piszę o tym, gdyż sama jako wielbicielka leśnych wypraw chciałabym przybliżyć Wam grę, która nie odbiega daleko od powyższego opisu. Tego lata możemy cieszyć się tytułem od wydawnictwa Muduko, jakim jest Zaczarowane Drzewo autorstwa Liesbeth Bos. Ilustracje należą do uwielbianego przez nas Tomasza Larka. Sprawdźmy o czym jest ta ciekawie prezentująca się gra.

Co znajduje się w pudełku?

11 pieńków i żeton grzybka w kolorze żółtym
11 pieńków i żeton grzybka w kolorze niebieskim
11 pieńków i żeton grzybka w kolorze fioletowym
11 pieńków i żeton grzybka w kolorze czerwonym
Żeton korony drzewa
Kostka K6 o wartościach 1-3

Rozgrywka

Każdy z graczy otrzymuje zestaw 10 pieńków oraz żeton grzybka. Na środku należy umieścić dużą czarną kostkę z wartościami 1-3. Naszym celem jest jak najszybszy wydostanie się z lasu, który nie jest już taki przyjazny jak mógł się zdawać na początku. W praktyce jest to pozbycie się swoich pieńków poprzez dokładanie ich do wspólnego drzewa oraz zdobycie dokładnie dwóch od każdego z przeciwników.

W swojej rundzie gracz rzuca kostką, by określić ile pieńków może dołożyć lub zdjąć. Nie możemy również zapomnieć o drewnianych elementach ze specjalną mocą, które pozwolą nam wpłynąć na akcje graczy siedzących po naszej lewej stronie.

Każdy z graczy ma do dyspozycji w swoim zestawie pieniek z:

żukiem, który nakazuje tylko dołożenie pieńków do drzewa;

sową, gdzie następny gracz traci turę;

ważką, należy dołożyć lub zabrać dokładnie 4 pieńki

wiewiórką, w zależności od wartości wyrzuconej na kostce, kolejny gracz musi zdjąć taką liczbę pieńków z drzewa.

W grze występuje jeszcze jeden rodzaj akcji, a mianowicie obrona w postaci pieńka z grzybem i żetonem z tym samym symbolem. Jeśli użyjemy tego pieńka w swojej turze, jesteśmy chronieni przed efektami innych graczy w następnej turze. Odwrócony żeton z widocznym symbolem grzyba będzie nam o tym przypominał.

Aby wyżej opisane akcje mogły zadziałać specjalny pieniek zawsze musi być na górze drzewa pod koniec naszej tury, czy to wskutek dokładania, czy zabierania pieńków.

Pieńki dokładamy jeden za drugim, niekoniecznie musimy robić to dbale, gdyż jeśli któremuś z graczy drzewo się przewróci, musi on zabrać wszystkie elementy do swojego zestawu.

Jeśli któryś z budowniczych zdobędzie po dwa pieńki w kolorze przeciwników, musi na czubku drzewa umieścić jego koronę, czyli zielony żeton. Jeśli zakończy się to sukcesem następuje zwycięstwo, a tym samym gra dobiega końca.

Wrażenia

Zaczarowane Drzewo to gra, która posiadając proste zasady może bawić i dawać możliwość wypracowania sobie krótkofalowej strategii. Mamy tu do czynienia zarówno z ćwiczeniem zręczności u graczy, ale i wchodzeniem w interakcje z nimi, głównie za sprawą pieńków akcji. Możemy dokładać drewniane elementy na wspólnym drzewie w sposób przez nas przemyślany, w celu wywarcia pożądanej akcji na kolejnym graczu. Ten fakt zdecydowanie urozmaica całą rozgrywkę i dodaje jej smaczku. Mamy tu również możliwość wpłynięcia na pewny etap rozgrywki, by zbliżyć się do upragnionego celu końcowego, czyli przechwycenia dwóch pieńków z każdego koloru przeciwników.

Nie zawsze akcje, które nałożymy na innych graczy będą pozytywne, lecz w tym właśnie tkwi źródło dobrej zabawy i towarzyszącym temu emocjom podczas całej rozgrywki. Co do wspomnianej zręczności, musimy się liczyć z pewnym ryzykiem, jakim jest zawalenie się drzewa w pewnych momencie. Pechowiec wtedy zbiera wszystkie pieńki do swoich zasobów. Ustawienie pieńków prosto lub niekoniecznie zgrabnie może być również elementem naszej strategii.

Fabuła gry od razu przypadła nam do gustu. Po ujrzeniu dosyć dużego pudełka z piękną i niezwykle barwną okładką autorstwa znanego już z niejednej ilustracji Tomka Larka, zostaliśmy szybko zachęceni do zajrzenia co jest w środku. Bardzo na plus zadziałał fakt, iż wszystkie pieńki są wykonane z drewna, a otrzymując naklejki by przygotować grę do pierwszej rozgrywki musimy je własnoręcznie umieścić na elementach. Chyba każdy rodzic poznał moc naklejek i to jak są uwielbiane przez dzieci. W samym pudełku znajdziemy podziałkę na cztery wnęki, gdzie możemy trzymać komponenty z podziałem na kolory. W tym momencie pojawiło się u mnie przemyślenie, iż cała gra bez problemu zmieściła by się w o połowę mniejszym pudełku. Jest to szczególnie ważne, a zarazem praktyczne podczas przeróżnych wyjazdów, gdzie ilość miejsca zajmowanego przez grę ma znaczenie.

W pełni podpiszę się pod faktem, iż jest to dosyć niepozorna gra familijna, gdyż widząc na pierwszy rzut oka ten tytuł możemy nie zdawać sobie sprawy, iż właśnie w tym minimalizmie tkwi urok i dużo dobrej zabawy. Dynamika rozgrywki jest zadowalająca. Niezbyt wiele akcji do podjęcia powoduje szybkie podejmowanie decyzji, a rzuty kostką sprawnie posuwają grę do przodu. Ta losowość również ma znaczenie, gdyż całkowite kontrolowanie naszych akcji nie było by tak atrakcyjne dla dzieci, które bardzo lubią jeśli coś stanie się przypadkowo i niespodziewanie.

Rozgrywka na 3-4 osoby zamyka się w ciągu 30 minut, a my spokojnie do gry zasiądziemy z 5-letnim dzieckiem. Gry bogate kolorystycznie, wykorzystujące motyw tworzenia i element zaskoczenia mocno przyciągają uwagę młodszych graczy.

Grę Zaczarowane Drzewo polecamy zarówno dzieciom, jak i całym rodzinom. Tytuł ten świetnie sprawdzi się na wakacjach lub w klubach gier planszowych, jako niezbyt długi i wymagający tytuł, lecz z drugiej strony dynamiczny oraz emocjonujący.

Spróbujcie stworzyć wspólne drzewo i wydostać się z tajemniczego lasu. 🙂

GryfUczy

Zręczność Strategiczne myślenie

• • •

Dziękujemy wydawnictwu Muduko za przekazanie gry do recenzji.