Kategorie
Recenzje gier

Leśna rozetka

Gry planszowe traktujące o przyrodzie mają obecnie dosyć duże wzięcie. W czasach, w których zanieczyszczenie środowiska jest bardzo poważnym problemem, tytuły takie jak recenzowane dziś Leśne rozdanie od wydawnictwa Rebel, mogą stanowić treść edukacyjną i uświadamiającą, jak ważna jest przyroda na naszej planecie. Jako miłośnicy przyrody bardzo cieszymy się, że możemy napisać o tym tytule, gdyż z naszego punktu widzenia jest on bardzo potrzebny.

Rozgrywka

W grze znajdziemy kilkadziesiąt kart, które odsłonią przed uroki leśnej fauny i flory. Trzonem rozgrywki okażą różnego gatunku drzewa liściaste i iglaste, które to zaczną tworzyć nasz leśny ekosystem. Wokół każdego drzewa będziemy mogli umieścić do czterech kart ze zwierzętami, owadami, grzybami lub roślinami (po wcześniejszym opłaceniu kosztu danej karty za pomocą innych trzymanych na ręku).

Karty lasu możemy dobierać z zakrytego stosu lub z polany, na której widoczne będzie do dziesięciu kart. Jeśli zdecydujemy się na zasadzenie jakiegokolwiek drzewa, oprócz opłacenia kosztu karty, dodatkowo odsłaniamy na polanie kartę z zakrytego stosu. Konfiguracja, w jakiej zostaną one dołożone do konkretnego drzewa, może nam przynieść korzyść w postaci punktów zwycięstwa. Sposób ich zdobycia jest różny i w większej mierze zależy od współwystępowania stworzeń powiązanych ze sobą łańcuchem pokarmowym lub podgatunków pochodzących z tej samej rodziny. Będziemy mieli tu do czynienia z kartami zależnymi od siebie (tylko wtedy zapunktują) lub z tworzeniem zestawów kart, nawet jeśli nie będą one podpięte pod to samo drzewo. Dodatkową możliwością zdobycia punktów lub kolejnych akcji jest dopasowanie kolorystyczne kart, którymi płacimy za dołożenie danej rośliny bądź zwierzęcia do naszego lasu, do karty dopiero co zakupionej. To pozwala nam na odpalenie akcji zawartej na zakupionej właśnie karcie. Na początku gry, w zakryty stos kart, wmieszane zostają trzy karty zimy. Są one umieszczane pod koniec, jednak do końca nie wiemy, kiedy pojawią się podczas rozgrywki. Jeśli na stole odsłonięta zostanie trzecia karta zimy, następuje koniec gry i możemy podliczyć punkty.

Wrażenia

Leśne rozdanie to gra, która angażuje gracza od samego początku. Na rękę otrzymujemy 7 kart, spomiędzy których już możemy wybierać te, które znajdą się w naszym lesie. Dobrze jest się zorientować w powiązaniach pomiędzy poszczególnymi gatunkami fauny i flory, by stworzyć jak najbardziej zrównoważony ekosystem i uzyskać jak najwięcej punktów.

Tworzenie układów kart (drzewo i cztery karty z każdej strony) tworzy na stole niezwykłe przyrodnicze rozetki, które w licznych ilościach dają nam niezwykły obraz leśnego świata. Trzeba przyznać, iż jest to nadzwyczaj miły widok dla niejednego wielbiciela natury, czyli również dla nas. Nietrudno jest znaleźć poszczególne powiązania kart, gdyż jest w czym wybierać, a rotacja kart na ręce czy polanie jest duża.

Ta gra karciana jest miłym pasjansem, do którego naprawdę chętnie zasiadamy za każdym razem, choć pod koniec gry spędza się sporo czasu, by podliczyć zdobyte punkty. Co prawda mamy załączony notesik punktacyjny, jednak mimo wszystko jest to dosyć czasochłonne i drobiazgowe.

Ten jeden fakt nie jest jednak dla nas na tyle demotywujący, by nie móc cieszyć się bardzo przyjemnym tworzeniem własnego leśnego zakątka z naprawdę realistycznymi ilustracjami natury. Leśne rozdanie to gra jak najbardziej godna polecenia.


Dziękujemy wydawnictwu Rebel.pl za przekazanie egzemplarza gry do recenzji.