Kategorie
Recenzje gier Recenzje gier dla dzieci

Sama słodycz

Któż z nas może oprzeć się cukierniczym wypiekom, takim jak pączki, donaty, eklery czy gniazdka. Same pyszności w sam raz do kawy czy kakao. Dziś chcemy Wam przedstawić równie słodką grę, przy której ochota by odwiedzić cukiernię przychodzi bardzo szybko. Niezłe Ciacho to jeden z najnowszych tytułów od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Autorem tego tytułu jest Zachary Eagle, natomiast sympatyczne ciastka zilustrowała Claire Donaldson. Zapraszamy na zakupy!

Co znajdziemy w pudełku?

7 kafelków Cukierni
42 karty Cukierni, po 7 kart dla każdego gracza

Karty Ciastek dla 2 graczy

Karty Ciastek w rozgrywce 3-osobowej
Karty Ciastek w rozgrywce 4-osobowej
Karty Ciastek w rozgrywce 5-osobowej

Rozgrywka

W zależności od liczby graczy wybieramy z talii kart Ciastek te, które mają dokładnie taką samą ilość kropek co ilość osób. Karty różnią się kolorem, więc szybko odszukamy te odpowiednie. Następnie każdemu z graczy rozdajemy karty Cukierni, zawsze o jeden numer więcej niż jest osób. Czyli w przypadku rozgrywki 4-osobowej, gracze otrzymają 5 kart z Cukierniami z liczbami od 1-5. Na środku stołu rozkładamy również 5 kafelków z numerami Cukierni (ta sama zasada jak w przypadku kart Cukierni). Pod nimi wykładamy awersem karty Ciastek w tej samej liczbie. W pobliżu należy ułożyć pozostały zakryty stos, będzie on tworzył Fabrykę ciastek. Zaraz obok niego pozostawmy puste miejsce, będzie to Chłodnia w dalszej części rozgrywki.

Patrząc na odkryte karty Ciastek wybieramy skrycie jedną z kart Cukierni na ręce zgodną z numerem kafelka, by to właśnie do tej cukierni się udać i zakupić słodkość. Na znak każdy odkrywa swój numer i następuje porównanie kart. Oczywiście przed wyjawieniem swojego wyboru, możemy zwodzić czy namawiać innych do odwiedzin innej cukierni niż my. Ma to naprawdę duże znaczenie, gdyż podczas rozpatrywania odkrytych numerów Cukierni kartę Ciastka zdobywa tylko ten gracz, który jako jedyny wskaże daną Cukiernię.

Jeśli dwoje graczy wyłoży karty o tym samym numerze Ciastko trafia do wcześniej wspomnianej Chłodni i nikt go nie dostaje. Natomiast jeśli nikt nie odwiedzi innej Cukierni, kartka z ciastkiem zostaje na miejscu. Dokładamy karty do pustych miejsc w Cukierniach ze stosu Fabryki i rozpoczynamy kolejne zdobywanie słodkości.

Niektóre z kart Ciastek mają specjalną akcję (karty z gwiazdką), dzięki którym możemy zdobyć np. kartę z Chłodni. Poza tym do wyboru mamy karty z punktami natychmiastowymi, punkty za zestaw takich samych kart, za przeważającą ilość kart danego rodzaju czy też karty z punktami ujemnymi. Może się również zdarzyć, że dobrana karta pozwoli nam wziąć z wierzchu lub wybrać z talii kart Chłodni upatrzone ciastko.

Gra kończy się gdy niemożliwością jestuzupełnienie pustych miejsc w Cukierniach a tym samym gdy wyczerpanie się stos kart Fabryki. Następuje podliczenie punktów, ten kto zdobędzie ich największą ilość zostaje zwycięzcą.

Wrażenia

Przyznajemy się od razu, że nasze wizyty w cukierniach nie są raczej rzadkie. Słodkie pączki czy gniazdka zawsze kuszą i trudno się im oprzeć, szczególnie przy filiżance pysznej kawy. Gdy na nasz stół trafiła gra Niezłe Ciacho nasze oczy ponownie zalśniły. Ze swojej strony napiszę, że gry o tematyce kulinarnej przyciągają naszą uwagę, w tym przypadku również nie było inaczej.

W grze od razu wyczujemy lekkie nawiązanie do innej karcianej gry, a mianowicie do Sushi Go. Dzieje się to poprzez dominującą tu mechanikę set collection czyli zbierania zestawów kart, które będą nam punktować na koniec gry. Szczególnie jeśli musimy kolekcjonować karty tego samego rodzaju, np. Pączusie, Pączki z lukrem czy Pączki z kremem.

Dużym plusem gry jest tu różnorodność kart Ciastek, które mając co raz to inne akcje do wykonania rotują karty podczas rozgrywki. Możemy dobierać karty prosto z Fabryki, przenosić je do Chłodni, zabierać i wybierać z niej. Daje to duże pole do stworzenia sobie sporego zestawu słodkości, jaki zaplanowaliśmy. Co ciekawe dzięki specjalnym kartom nawet za ujemne punkty otrzymamy korzyści, więc dobrze jest przemyśleć sobie, czy np. te -2 punkty warto zatrzymać. W grze nie zabraknie również negatywnej interakcji, takiej jak podbieranie sobie kart czy odkładanie przeciwnikowi Ciastek do Chłodni.

Kolejną kwestią, o której warto wspomnieć to wybór danej Cukierni na zasadzie licytacji. Trafienie cyfry i udanie się po dany rodzaj wypieku inny niż reszta graczy przynosi sporo frajdy. Szczególnie jeśli bacznie obserwujemy już odkryte karty Ciastek u naszych współgraczy, możemy wywnioskować, która z nich będzie najbardziej pożądana.

Co do skalowalności gry, do tej pory udało nam się ograć warianty na 2., 3. oraz 4. graczy. W zależności ile osób bierze udział w rozgrywce, coraz to inne karty zostają użyte w cukierniach. Tu pojawiła się jasna zależność, im więcej graczy tym lepiej. Różne Ciastka wprowadzają nowe akcje, ale i również punkty ujemne. Grając w 4 osoby możemy te ostatnie łatwo zniwelować dzięki karcie Kawy lub Mleka. Z każdym kolejnym entuzjastą słodkości gra staje się ciekawsza oraz możemy w większym stopniu zarządzać kartami Fabryki oraz Chłodni. Pojawia się również opcja przekazania pobranej karty graczowi po lewej stronie co może spowodować niezle zamieszanie w planach wszystkich, a to wszystko dzięki karcie Cynamonowy Zawijas.

W Niezłe Ciacho zagramy już z 7-latkiem, gdyż sama mechanika nie jest zbyt skomplikowana, a wręcz przeciwnie gra się przyjemnie i szybko. Rozgrywka zajmuje nam ok. 25 minut.

Grę polecamy szczególnie rodzinnym spotkaniom przy planszy, przesympatyczne pączki będą nęcić nasze oczy, a lekkość oraz łatwość rozgrywki przyniesie nam frajdę. Gra może okazać się również świetnym fillerem pomiędzy cięższymi tytułami.

GryfUczy

Strategiczne myślenie

• • •

Dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza do recenzji.