Kategorie
Recenzje gier

Neopolis

Jeden z naszych ulubionych projektantów Phil Walker-Harding nie zwalnia tempa i wydał kolejną grę kafelkową, która zawita na polski rynek dzięki wydawnictwu Lucky Duck Games. W Neopolis zabawicie się.w planistów miejskich, którzy mają za zadanie zaprojektować miasteczko przyszłości. Spieszymy przybliżyć Wam ten tytuł.

Rozgrywka

W grze Neopolis każdy gracz układa swoje miasto z 16 kafelków na siatce 4×4. Na pojedynczym kafelku znajdują się 4 pola, a każde symbolizuje teren jakiegoś typu. Na niektórych znajdziecie dodatkowo obiekty użyteczności publicznej. Sąsiadujące tereny tego samego typu łączą się tworząc dzielnice.

Aby zdobyć punkty, musicie stawiać na polach różne budynki. Mogą to być wieżowce, które wskazują minimalny obszar dzielnicy, w której się znajdują. Są również wiatraki, które punktują gdy kafelek, na którym stoją, znajduje się w odpowiedniej części miasta. Autobusy pozwalają zdobyć punkty za obiekty użyteczności publicznej na ich trasie (wiersz i kolumna względem pola, na którym stoją). Są jeszcze biokopuły, które za wymaganie mają określony kształt dzielnicy.

Gracze, w swojej turze zagrywają kafelki z ręki, a następnie uzupełniają ją o jeden z trzech kafelków, które dostępne są na stole. Rozgrywka kończy się, gdy wszyscy ułożą 16 kafelków. Następuje wtedy podliczenie punktów.

Wrażenia

Neopolis to lekka gra kafelkowa oparta o tile placement i pattern building, w której wyznaczacie różne obszary miejskie i stawiacie budynki. Teoretycznie macie pełną swobodę w organizacji tego miasta, z drugiej strony, musicie, jeśli chcecie zdobywać jakieś punkty oczywiście, trochę ją dobrowolnie ograniczać.

Budynki są jedynym źródłem punktowania. Możemy je postawić na właśnie dokładanym kafelku. Mają one jednak swoje warunki, których spełnienie daje graczowi punkty, a niespełnienie zabiera. Każdy rodzaj budynku ma swoją kategorię ograniczeń. Warto więc brać budynki, ale trzeba uważać, aby ograniczenia nie obróciły się przeciwko nam.

Z budynkami wiąże się kolejny aspekt gry. Ich zasób jest ograniczony, a gracze draftują je ze wspólnej puli na stole. Powoduje to, że nie można odkładać wzięcia danego budynku zbyt długo, ponieważ na pewno ktoś nam go podbierze. Jest przez to pewien wyścig pomiędzy graczami, który zmusza do szybkiego szykowania strategii i planu rozbudowy miasta.

Grało nam się bardzo przyjemnie, niezależnie od liczby graczy. Zarówno dla dwojga, jak i dla pełnego 4-osobowego składu, gra działa dobrze. Skalowanie odbywa się na etapie przygotowania, przez dostosowanie liczby dostępnych budynków do liczby graczy biorących udział w rozgrywce.

Podsumowanie

Podsumowując, Neopolis jest lekką, rodzinną grą kafelkową, w której planujecie swoje miasta. Stawiacie budynki, które dają wam punkty w zależności od różnych kryteriów, a ze względu na to, że draftujecie je ze wspólnej puli, jest wyścig po najlepsze z nich. Gra dobrze działa w każdym składzie osobowym. Polecamy. 🙂 


Dziękujemy wydawnictwu Lucky Duck Games za przekazanie egzemplarza gry do recenzji.


Zapraszamy również na stronę:

żeby poczytać więcej o grze.