Plażowe szaleństwo

Nasza przygoda z tą grą zaczęła się dobrych kilka lat temu i nieraz trafiała na stół podczas planszówkowych spotkań. Na początek zakupiliśmy Dobble Kids, gdyż szukaliśmy czegoś, w co można pograć z dzieckiem, nie trzeba zbyt wiele czasu na przygotowanie gry, a sama rozgrywka przebiega szybko i intensywnie. Ten tytuł doskonale trafił w nasze familijne oczekiwania. Następnie do naszej kolekcji trafiło Dobble Star Wars, jak przystało na wiernych fanów i można było szlifować terminologię filmową do poziomu mistrzowskiego. 🙂

Łapiąc ostatnie dni wakacji przyjrzymy się kolejnej wersji tej gry, jaką jest Dobble Plaża od wydawnictwa Rebel i sprawdźmy dlaczego warto dołączyć ten tytuł do naszej kolekcji gier.

Trochę historii…

Jak powstało Dobble, w które może zagrać dzisiaj? Pomysł narodził się w głowie Jacquesa Cottereau, który chciał uprościć pewna zagadkę matematyczną i tym samym znaleźć rozwiązanie zagadnienia z teorii kodowania korygującego. Na podstawie swoich przemyśleń stworzył dwie gry Dziwny Retriever oraz Gra w insekty. Oba te tytuły dały podwaliny dla wersji gry, która obecnie stała się bestsellerem. Stało się to za sprawą Denisa Blanchota, który odnalazł stare karty Gry w insekty i postanowił odświeżyć grę nadając jej bardziej uniwersalny charakter. Gdy nowa wersja została stworzona oraz przetestowana podczas wielu rozgrywek, Blanchot zajął się dystrybucją gry do wydawnictw, dzięki czemu w 2009 roku ukazała się współczesna wersja gry Dobble.

Zawartość

30 kart oraz materiałowy woreczek

Rozgrywka

W grze Dobble Plaża mamy pięć minigier do wyboru. Natomiast główna zasada pozostaje niezmienna, a jest nią odnalezienie tego samego symbolu (może występować różnica w wielkości), który znajduje się na naszej i drugiej docelowej karcie z głównego stosu. Akcja ta dotyczy wszystkich graczy jednocześnie. Jeśli uda nam się to zrobić najszybciej spośród wszystkich graczy, karta trafia do nas i przyniesie pożądane punkty na koniec rozgrywki. Akcję powtarzamy, aż główny stos zostanie wyczerpany. Ten z gracz, który zdobędzie najwięcej kart zostaje zwycięzcą.

Przyjrzyjmy się teraz, jakie minigry dostarczają nam Dobble Plaża:

  • Parasol – na środek stołu wykładamy jedną kartę, natomiast przed każdym dzieckiem 4 karty, a 6 przed dorosłym. Naszym celem jest odnalezienie z każdej naszej karty wspólnego symbolu z kartą na środku. Jeśli uda nam się to zrobić, zakrywamy swój symbol odwracając go.
  • Rafa koralowa – przed każdym z graczy rozkładamy 4 lub 6 kart, dostosowując ilość do wieku. Na środku będzie widoczna tylko 1 karta. Naszym zadaniem jest jak najszybsze pozbycie się swoich kart. Jeśli znajdziemy taki sam symbol kładziemy kartę na środek zmieniając tym samym wierzchnie symbole na karcie startowej.
  • Zamek z piasku – każdy z graczy otrzymuje jedną zakrytą kartę. Na środku kładziemy stos odkrytych symboli. Na znak wszyscy odkrywają swoje karty i jak najszybciej próbują odnaleźć ten sam symbol. Ten, komu się to uda zabiera kartę do siebie i kładzie na poprzedniej.
  • Rozgwiazda – każdemu z graczy rozdawane są po kolei karty z głównego stosu. Kiedy zostanie tylko jedna z nich, kładziemy ja na środku. Gracze tasują swoje stosy i kładą zakryte przed sobą. Na znak odkrywają wierzchnią kartę i starają się jak naszybciej pozbyć jej znajdując ten sam symbol na karcie ze środkowego stosu. Jeśli uda nam się to zrobić kładziemy naszą kartę na miejsce początkowej.
  • Basen – każdy z graczy otrzymuje jedną kartę, reszta tworzy odkryty stos na środku. Na znak wszyscy odkrywają karty i starają się jak najszybciej znaleźć taki sam symbol z karty na środku i na karcie innego gracza. Jeśli uda nam się to zrobić kładziemy kartę ze środkowego stosu na kartę gracza, u którego znaleźliśmy wypatrzony przedmiot. Osoba z najmniejszą ilością kart wygrywa.

Wrażenia

Po rozpakowaniu pudełka pierwsze co nam się rzuciło w oczy to wykonanie kart. Mamy tu solidne, plastikowe komponenty, którym nie straszna woda, piasek a nawet błoto. Poza tym karty są odporne na wyginanie w porównaniu do poprzednich wersji. To wszystko zapakowane w przewiewny woreczek, który naprawdę szybko wysycha po zamoczeniu.

Tytuł gry wskazuje nam docelowo nadmorskie krajobrazy, a i same symbole kojarzą się od razu plażą, kąpielą lub czy po prostu z latem. Jak możecie dostrzec na zdjęciach mamy do dyspozycji 30 kart, na których znajduje się po 6 symboli. Parząc bardziej szczegółowo, narysowane symbole to przeróżne przedmioty związane plażowaniem i kąpielą, zwierzęta morskie takie jak nadymka, orka czy pelikan a nawet owoce, które przynoszą orzeźwienie podczas upałów. Co więcej zaproponowane minigry rownież związane są z wodnymi atrakcjami. Gra niezmiennie ćwiczy spostrzegawczość oraz refleks. Rozgrywka przebiega dynamicznie, a wybór coraz to innej propozycji grania urozmaica zbieranie punktów.

Pomimo tytułu Dobble Plaża to zdecydowanie gra, która nadaje się do zabrania praktycznie w prawie każde warunki, nie tylko nad morze. Uważam, że gra rownież świetnie odnajdzie się podczas górskich wycieczek czy biwakowania, ze względu na swoją odporność na zniszczenie i działanie wody.

Jak ta wersja wypada pośród naszych wcześniejszych Dobble? Otóż pod względem ilości kart, symboli i szczegółowości grafiki nie różni się od Dobble Kids. Co sprawia, że z powodzeniem możemy już grać z dziećmi od 3 roku życia. Kwestią pozostaje ewentualne wyjaśnienie przez rodzica, co to za przedmiot lub zwierzę. Tematyka dotyczy morskiego środowiska, więc dziecko będąc na plaży od razu przyswaja sobie różne nazwy i skojarzenia. W porównaniu z Dobble Star Wars, jest to wersja znacznie prostsza, gdyż zamiast 30 kart, Star Wars składa się z 55 wyzwań na spostrzegawczość i zagłębia się w bardziej szczegółową terminologię związana z tymi filmami.

Jeśli nadal zastanawiacie się nad rozpoczęciem przygody z Dobble a gracie z małymi dziećmi, które lubią bawić się grą nie zawsze zgodnie z instrukcją, lubicie leżeć na plaży i przebywać blisko wody czy po prostu dużo podróżujecie i chcecie pograć w coś szybkiego nawet podczas nieprzewidywalnych warunków atmosferycznych to Dobble Plaża będzie świetnym wyborem.

Gryf Uczy

Spostrzegawczość Refleks

***

Grę Dobble Plaża możecie znaleźć tutaj.

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.

Jedna odpowiedź do “Plażowe szaleństwo”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *