Kategorie
Recenzje gier dla dzieci

Tajemnicze zwierzaki

Świat zwierząt jest tak kolorowy i różnorodny, a do tego pełen niesamowitych ciekawostek, że nie tylko dzieci, ale i dorośli lubią odkrywać jego tajemnice. Tak się składa, że mamy dla Was tytuł, w który zagrają młodsi ze starszymi. Dodam jeszcze, że jest to laureat nagrody Zabawka Roku 2018. Zwierzaki, tajemnice, nagroda? No tak, to nie może być nic innego jak Koncept Kids Zwierzaki od wydawnictwa Rebel.pl. 🙂 Autorami tej gry, przeznaczonej głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, są Alain Rivollet i Gaetan Beaujannot. Ilustracje powstały dzięki kresce Erica Azagury’ego. Zapraszamy na bardzo szczegółowe przyjrzenie się tytułowym Zwierzakom.

Co znajdziemy w pudełku?

Plansza
16 plastikowych ramek
55 kart niebieskich
55 kart czerwonych

Podstawka pod karty

Rozgrywka

Na środku stołu rozkładamy planszę, na której widnieją różne cechy wyglądu i budowy ciała, sposoby przemieszczania się czy żywienia, jakimi charakteryzują się stworzenia ujęte w grze. Dodatkowo znajdziemy tam 11 naturalnych środowisk oraz dwa stworzone przez człowieka — dom oraz gospodarstwo. By jeszcze bardziej urozmaicić rozgrywkę, będziemy mogli wskazywać kolory umaszczenia zwierząt i ich cechy szczególne, takie jak łatki czy pręgi.

Z pudełka wyjmujemy jedną z talii kart, w zależności z jaką grupą wiekową gramy, a z niej losujemy 12 kart. Karty niebieskie zawierają obrazki zwierząt bardziej powszechnych, które dziecko zna z książek, przedszkola, szkoły i świata zewnętrznego. Natomiast karty czerwone to zwierzęta, o których potrzebujemy większej wiedzy. Wybraną talię kładziemy zakrytą koło planszy i to samo robimy z pomarańczowymi ramkami.

Graczem zostaje osoba najstarsza, może nią być rodzic lub opiekun. Jej zadaniem będzie odgadywanie nazw zwierząt za pomocą podpowiedzi udzielanych przez inne osoby, czyli głównie dzieci. Liczba wskazówek równa jest ilości ramek, które należy położyć na danej cesze zwierzaka. Jeśli graczowi uda się odgadnąć hasło bierze kartę do siebie jako zdobyty punkt i następuje kolejna runda. Jeśli jednak po wyczerpaniu się ramek nadal nie ma poprawnej odpowiedzi, karta odkładana jest do pudełka.

Gra dobiega końca, kiedy wyczerpie się stos wszystkich 12 kart. Wtedy możemy przyznać odpowiedni tytuł dla najlepszego znawcy fauny.

W grze mamy również do dyspozycji 3 warianty rozgrywki z rożnym poziomem trudności.

  • Pierwszym z nich jest zamiana ról, gdzie graczem zostaje dziecko, a dorosły z innymi dziećmi podpowiadają cechy wybranego zwierzaka.
  • Drugim jest połączenie obu talii, przez co gra staje się większym wyzwaniem, ale i wzrośnie jej regrywalność.
  • Trzecią możliwością jest odgadywanie nazwy stworzenia przez całą grupę, dzięki podpowiedziom jednego z dzieci. Po odgadnięciu kolejka przechodzi na kolejną osobę. Wariant ten wskazany jest dla dzieci od 6 lat.

Wrażenia

Po ogłoszeniu laureatów nagrody Zabawka Roku 2018, moją uwagę od razu przykuł tytuł o zwierzętach. Kiedy przeczytałam opis gry, już wiedziałam, że Koncept dla młodszych graczy, czyli w wersji Kids, będzie trafioną grą dla takich wielbicieli zwierzaków jak my!

Moje podejrzenia potwierdziły się, kiedy na własne oczy zobaczyłam rozgrywkę z najmłodszymi graczami, a dokładnie z dziećmi w wieku przedszkolnym. Jak mogliście zobaczyć w opisie rozgrywki, grę rozkłada się bardzo szybko, wybiera talię kart, przyznaje role i można zaczynać zabawę. Podczas gry, gdzie dorosły zgaduje nazwę zwierzęcia możemy zaobserwować, jaką wiedzę o przeróżnych zwierzętach posiadają dzieci. A uwierzcie, jest w kim wybierać, zaczynając od zwierząt, które dzieci znają z pierwszych książeczek – kot, pies, krówka czy świnka, po te trudniejsze jak pancernik, wielbłąd czy błazenek. Pod uwagę wzięte zostały różne rodziny zwierząt, takie jak ryby, ptaki, owady, płazy, gady czy ssaki. W całej niebieskiej talii mamy 55 kart ze stworzeniami z różnych naturalnych środowisk, takich jak łąka, dżungla, pustynia czy ocean.

Dla pragnących trudniejszych wyzwań i wykazujących się szerszą wiedzą graczy, dedykowane są karty z talii czerwonej. Mamy tutaj prawdziwy kalejdoskop fauny. Nie tylko musimy znać cechy, ale i dokładną nazwę zwierzaka. Zobaczycie tu między innymi piranię, szympansa, kobrę czy krewetkę. Oczywiście karty obu talii możemy ze sobą mieszać i tym samym urozmaicić sobie rozgrywkę.

Wracając do samej mechaniki, która również jest stosunkowo prosta, a zasady gry tłumaczy się w kilka minut, mamy do dyspozycji 16 ramek, które nakładamy na planszę. Dzieci widząc odkryte zwierzę podpowiadają nam,

– jaki kolor ono posiada,

– czym pokryte jest jego ciało (np. łuski, futro czy też pióra),

– jego cechy szczególne ( dziób, czułki, kolce a może rogi),

– jak się porusza,

– z jaką prędkością to robi,

– jakich jest rozmiarów,

– czy jest silne lub słabe,

– czym się żywi,

– czy jest przyjazne lub trzeba na nie uważać,

– jaki tryb prowadzi, dzienny lub nocny,

– jakie jest jego naturalne środowisko występowania.

Jak widzicie mamy do dyspozycji sporo cech by opisać dany gatunek. Kiedy w wariancie z zamianą ról (dziecko zgaduje, jaki zwierzak skrywa się na karcie), widać jak najmłodsi poznają pewne cechy i fakty ze świata przyrodniczego. Jak dla nas gra ma bardzo duży aspekt edukacyjny, a dla każdego kto chce wychować dzieci zgodnie z filozofią Montessori, ta pozycja jest naprawdę odpowiednia!

Szczególnie również polecamy ten tytuł każdemu przedszkolakowi oraz dzieciom uczęszczającym do szkół podstawowych. Gra w interesujący i zabawny sposób „przemyca” szczegółową wiedzę, która na pewno zostanie zapamiętana.

Graficznie Koncept Kids Zwierzaki trafia w gusta mniejszych dzieci, ilustracje są przejrzyste i dobrze obrazują cechy, jakie musimy wybrać. Dziecko na pierwszy rzut oka widzi różnicę miedzy nimi. W przypadku różnych środowisk mamy istną lekcję przyrody i otaczającego nas świata.

Jak możemy podsumować grę Koncept Kids Zwierzaki? Chyba poprzez pytanie dziecka: A co znajduje się w tej dżungli czy na sawannie? A dlaczego sowa jest aktywna w nocy? Dlaczego tygrys ma pręgi? lub po prostu zdanie: Mamo, chcę zagrać jeszcze raz!

GryfUczy

Wiedza

• • •

Dziękujemy wydawnictwu Rebel.pl za przekazanie egzemplarza do recenzji.