Kategorie
Recenzje gier

Bułka i spółka

Do grona zwariowanych gier imprezowych dołączyła ostatnio gra o dość zabawnym tytule: „Buła, pizza, czapka, prezent, tort”. Jest to kolejna edycja gry o podobnej nazwie, a niemal identycznej mechanice. Serię wydaje niezmiennie wydawnictwo Rebel. Zobaczmy, jak się w to gra. 🙂

Rozgrywka

Gra jest bardzo prosta. Każdy gracz ma przed sobą zakryty stos. Po kolei odkrywacie z nich karty i kładziecie odkryte na środku stołu, kolejno mówiąc: buła, pizza, czapka, prezent, tort. Jeżeli obrazek na karcie zgadza się z z wypowiedzianym słowem, wszyscy muszą zakryć ręka stos odkrytych kart na środku stołu. Gracz, którego ręka będzie na szczycie, bierze stos i kładzie na spód swoich kart. Ukarany zostaje również gracz, który niewłaściwie zareaguje na daną kartę. Gra kończy się, gdy gracz bez żadnych kart jako pierwszy zakryje ręka stos kart we właściwym momencie.

Żeby nie było za łatwo, od czasu do czasu pojawi się karta specjalna — małpa, ninja albo jednorożec — która ma inną mechanikę. Nie dość, że trzeba ją nakryć ręka, to do tego wykonać odpowiedni gest drugą.

Wrażenia

„Buła, pizza, czapka, prezent, tort” to imprezowa gra karciana, w której wygrana zależy głównie od refleksu i szybkości reakcji graczy. Trzeba też przyznać, że również trochę od szczęścia.

Wykładanie kart i reagowanie tylko w momencie spełnienia kryterium, bardzo przypomina nam leciwą już, a wciąż jarą, grę, Jungle Speed. Również wymaga od graczy refleksu i zapewnia podobne emocje.

Karty specjalne wprowadzają trochę zamieszania. Powodują, że trzeba wybić się na chwilę ze schematu i przypomnieć, co należało zrobić przy danej postaci. Wbrew pozorom, bywa ro niełatwe, zwłaszcza po kilku okrążeniach buły i spółki. Dużo radości sprawia patrzenie, jak gracze próbują na szybko przypomnieć sobie, o co chodziło z jednorożcem.

Pisaliśmy o szczęściu i to nie bez powodu — ma ono niepomijalne znaczenie. Kara za popełnienie błędu jest losowa. Jeden gracz może zgarnąć jedną kartę, a inny 10, choć pomyli się tak samo. Do tego, rzuty kośćmi mogą jednym pasować bardziej niż innym. Osoby przeczulone na tym punkcie mogą się trochę frustrować. (np. młodsze dzieci)

Podsumowanie

Podsumowując, „Buła, pizza, czapka, prezent, tort” to świetna, szybka gra imprezowa, z którą będziecie mieli dużo zabawy. Tylko nie podchodźcie do niej z długimi paznokciami — to się może źle skończyć. 😀


Dziękujemy wydawnictwu Rebel.pl za przekazanie egzemplarza gry do recenzji.


Zapraszamy również na stronę:

żeby poczytać więcej o grze.